Denník N

Putin hovorí o bodnutí do chrbta, Turecko ukazuje ako posluhovača teroristov

Erdogan a Putin. Ich politika zvyšuje nedôveru voči menšinám. Foto – TASR/AP
Erdogan a Putin. Ich politika zvyšuje nedôveru voči menšinám. Foto – TASR/AP

Rusko aj Turecko trvajú na svojich odlišných verziách zostrelenia ruského lietadla. Putin sa snaží do problému namočiť aj NATO.

Spoločná koalícia s Ruskom v boji proti Islamskému štátu, do ktorej tlačí Západ francúzsky prezident Francois Hollande, je po zostrelení ruského stíhacieho bombardéra Su-24 nateraz nereálna.

Naopak, medzi Alianciou a Ruskom pre incident hrozí minimálne diplomatický konflikt.

Vôbec prvé zostrelenie ruského lietadla od 50. rokov počas kórejskej vojny zásadne zmenilo dynamiku konfliktu v Sýrii. Ruský prezident Vladimir Putin už pohrozil Turecku výrazným zhoršením vzťahov, obvinil ho z posluhovania Islamskému štátu a namočil do toho nepriamo aj Alianciu.

„Bolo to bodnutie do chrbta od posluhovačov teroristov,“ povedal doslova podľa ruských agentúr.

Najnovšie informácie o zostrelení Su-24 nájdete v minúte po minúte

Slabšie burzy

„Chcú, aby NATO slúžilo ISIS? Rozumiem tomu, že každý štát má svoje regionálne záujmy, a vždy to budeme rešpektovať, ale nikdy nedovolíme, aby sa odohral taký zločin, aký sa stal dnes. A, samozrejme, dúfame, že medzinárodné spoločenstvo nájde silu zajedno bojovať proti spoločnému nepriateľovi,“ povedal Putin a rypol si do Aliancie ešte predtým, ako sa jej zástupcovia v Bruseli zídu na mimoriadnej schôdzke zvolanej na podnet Turecka.

Po jeho slovách klesli akcie na ruských burzách a mierne zdraželo euro aj dolár, píše ruský server Slon.

Putin zároveň potvrdil, čo ruské médiá najskôr spochybňovali, a to fakt, že ruské lietadlo naozaj zostrelili turecké stíhačky F-16, a nie rebeli zo zeme. A odmietol, že by ruské lietadlo narušilo turecký priestor. Turci ho podľa neho zostrelili vo výške šesťtisíc metrov, keď bolo kilometer od tureckých hraníc.

Zopakoval tak tvrdenia ruského ministerstva obrany, ktoré sú v rozpore s tureckými radarovými snímkami, kde vidno, ako ruský stroj presekol hranice s Tureckom.

Turecká armáda zverejnila informácie z radaru, podľa ktorých ruské lietadlo naozaj narušilo tureckú hranicu

CUkdnCuW4AAxX9L „Je naše medzinárodné právo a národná povinnosť prijímať opatrenia proti komukoľvek, kto porušuje naše hranice po zemi či vo vzduchu, a to napriek mnohým varovaniam,“ povedal turecký premiér Ahmet Davutoglu podľa Guardianu.
Turecko sa už v minulosti viackrát sťažovalo na nepovolené prelety ruských lietadiel nad jeho územím, odkedy Moskva rozbehla operáciu nad Sýriou. Aj zostrelený stroj Su-24 podľa Ankary varovali celkom desaťkrát.

Ruský politológ: Je to Putinova chyba

„Jednoznačne to bola ruská vojenská chyba a Putin je sklamaný, zúfalý a nepresvedčivo sa snaží vysvetliť okolnosti incidentu. Celý jeho koncept víťaznej vojny bez obetí sa teraz rozpadáva,“ komentoval pre Denník N utorkové zostrelenie Su-24 expert moskovského Carnegieho centra Andrej Kolesnikov. „A to všetko v momente, keď urobil kroky smerom k spolupráci s niektorými európskymi krajinami.“

Podľa ruského politológa to nevyhnutne povedie k ďalším treniciam medzi Ruskom a Západom. „Putinovým hlavným cieľom teraz bude vysvetliť svojim voličom, že na vine je Turecko. A v tom môže byť úspešný,“ dodáva Kolesnikov.

„Turecko sa mohlo rozhodnúť, že čo je veľa, to je veľa, a zasiahlo,“ zhodnotila turecké motívy agentúra Bloomberg. Putin podľa nej podcenil svojho niekdajšieho priateľa – tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Už v októbri zostrelili Turci ruský špionážny dron a pohrozili, že keby išlo o pilotované lietadlo, urobili by to tiež.

„Najlepšia cesta pre Putina, ako odhadnúť Erdoganovu reakciu na ďalšie ruské kroky, je zrejme predstaviť si sám seba, ako by reagoval. Títo dvaja muži majú veľa spoločného,“ dodáva Bloomberg.

Stratu spojenca v Turecku komentoval ešte v októbri Kolesnikov pre Denník N. „Je to jeden z dôkazov absencie strategickej vízie u Putina a jeho elít,“ povedal. Sýrskym projektom si podľa neho Putin takticky skonsolidoval domáce publikum, ale strategicky zlyhal.

Turecko vs. Rusko

Vojna v Sýrii

Svet

Teraz najčítanejšie