Denník N

Kanada si všimla, že má v KHL 48 hokejistov. Kremeľ môže na vojenskú službu zneužiť aj rodáka z Milwaukee

Rusko-americké občianstvo môže byť problém.

https://www.instagram.com/p/Bf2dRkngTXe/

Americké veľvyslanectvo vyzvalo svojich občanov žijúcich v Rusku, aby okamžite odišli z krajiny. Ich bezpečnosť môže byť v čase eskalácie vojny na Ukrajine ohrozená.

Správa prichádza len týždeň po tom, čo Vladimir Putin oznámil čiastočnú mobilizáciu a varoval pred hrozbou jadrovej vojny. Podľa amerického webu Politico v posledných dňoch z krajiny utiekli tisíce Rusov, aby sa vyhli vojenskej službe.

„Americkí občania by nemali cestovať do Ruska a tí, ktorí bývajú alebo cestujú do Ruska, by ho mali okamžite opustiť, kým zostávajú aspoň obmedzené možnosti cestovania,“ uviedlo veľvyslanectvo vo svojom vyhlásení.

V KHL pôsobí štrnásť amerických hokejistov a liga už vôbec neskrýva, že jej úlohou je podporiť agresiu Ruska na Ukrajine. Novinár Karl Månsson upozornil na slová Romana Rotenberga. Syn Putinovho oligarchu Borisa Rotenberga je zároveň viceprezidentom ruského hokejového zväzu či SKA Petrohrad, ktorý aj trénuje.

Rotenberg je presvedčený, že všetky kluby KHL by mali podporovať ruských vojakov na Ukrajine: „Mojou myšlienkou je, aby tento impulz podporili všetky kluby KHL. Moskva, Kazaň, Omsk, Novosibirsk – celé hokejové Rusko. A hráči sa mali pridať tiež.“

Nie je preto prekvapením, že americké veľvyslanectvo pritvrdilo a vyzýva svojich občanov v Rusku, aby čo najskôr urobili „nezávislé“ opatrenia a skúsili šťastie obmedzenou leteckou dopravou, prípadne prekročili hranice autom či autobusom.

USA rovnako varujú, že Kremeľ by mohol niektorých občanov zneužiť na vojenskú službu v prípade, že majú dvojité rusko-americké občianstvo.

V Rusku sa už skloňuje aj jedno meno, o ktorom slovenský divák zrejme počul v kontexte s Jurajom Slafkovským. V čase, keď americké veľvyslanectvo vyzýva k okamžitému odchodu z krajiny, môže cestovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hokej

KHL

Vojna na Ukrajine

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie