Denník N

Ak sa Rusko nedá demilitarizovať, treba ho odstrašiť

Foto - AP
Foto – AP

Vladimir Putin smerom k Západu gestikuluje: Som blázon a ešte väčší blázni sú okolo mňa, tak bacha na môj jadrový kufrík. Nepanikáriť a nepustiť do gatí.

Autor je bývalý poradca predsedu vlády

Počas desaťročí studenej vojny sa osvedčilo jadrové odstrašenie. Sovietsky zväz a západné jadrové mocnosti na čele s USA sa navzájom presviedčali a presvedčili, že použitie jadrovej sily na jednej strane vyvolá presne rovnakú reakciu na druhej strane.

Slovom, zub za zub, oko za oko.

A do takého monštruózneho trhania zubov a vykľúvania očí sa nikomu nechcelo. Namiesto nukleárneho zničenia planéty prednosť dostal studený mier. Zápas medzi slobodou a totalitou sa tak odohrával na nižších poschodiach – lokálne konflikty v rôznych kútoch sveta, špionáž, podpora opozičných síl vo vnútri oboch táborov…

Povedzme to tak, že studená vojna a jej dvojča studený mier boli síce tragickým, ale racionálnym usporiadaním sveta. Sveta zloženého z dvoch ideologicky nezmieriteľných táborov. Dnes však ruský prezident Vladimir Putin smerom k Západu gestikuluje: Som blázon a ešte väčší blázni sú okolo mňa, tak bacha na môj jadrový kufrík; ak to Ukrajinci zvrátia, hodíme na nich atómovú bombu. Prečo? Veď sme blázni!

Kremeľskí vojnoví zločinci by boli veľmi radi, keby Západ uviazol v úvahách, do akej miery je ich jadrové šialenstvo reálne a do akej miery len blafujú. Odtiaľto je to totiž kúsok ku globálnej panike, k zbabelosti a v konečnom dôsledku ku kapitulácii pred takým poriadkom sveta, v ktorom si „šialené“ atómové Rusko zotročuje celý svet. Ak by sa hralo podľa týchto pravidiel, ruskú armádu budeme mať znova v Bratislave a Blaha a jemu podobní budú ukazovať prstom, kto skončí (v tom lepšom prípade) v gulagu.

Lež dôležitejšie ako sondovanie v kremeľských dušiach je dnes odstrašenie. Teda návrat k tomu, čo fungovalo počas studenej vojny v minulom storočí. Putin a spol. si musia byť nad všetky pochybnosti istí, že by ich jadrový útok na ktoréhokoľvek člena Severoatlantickej aliancie vyvolal rovnakú, ak nie ešte strašnejšiu reakciu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Komentáre

Teraz najčítanejšie