Ak sa Rusko nedá demilitarizovať, treba ho odstrašiť

Vladimir Putin smerom k Západu gestikuluje: Som blázon a ešte väčší blázni sú okolo mňa, tak bacha na môj jadrový kufrík. Nepanikáriť a nepustiť do gatí.
Autor je bývalý poradca predsedu vlády
Počas desaťročí studenej vojny sa osvedčilo jadrové odstrašenie. Sovietsky zväz a západné jadrové mocnosti na čele s USA sa navzájom presviedčali a presvedčili, že použitie jadrovej sily na jednej strane vyvolá presne rovnakú reakciu na druhej strane.
Slovom, zub za zub, oko za oko.
A do takého monštruózneho trhania zubov a vykľúvania očí sa nikomu nechcelo. Namiesto nukleárneho zničenia planéty prednosť dostal studený mier. Zápas medzi slobodou a totalitou sa tak odohrával na nižších poschodiach – lokálne konflikty v rôznych kútoch sveta, špionáž, podpora opozičných síl vo vnútri oboch táborov…
Povedzme to tak, že studená vojna a jej dvojča studený mier boli síce tragickým, ale racionálnym usporiadaním sveta. Sveta zloženého z dvoch ideologicky nezmieriteľných táborov. Dnes však ruský prezident Vladimir Putin smerom k Západu gestikuluje: Som blázon a ešte väčší blázni sú okolo mňa, tak bacha na môj jadrový kufrík; ak to Ukrajinci zvrátia, hodíme na nich atómovú bombu. Prečo? Veď sme blázni!
Kremeľskí vojnoví zločinci by boli veľmi radi, keby Západ uviazol v úvahách, do akej miery je ich jadrové šialenstvo reálne a do akej miery len blafujú. Odtiaľto je to totiž kúsok ku globálnej panike, k zbabelosti a v konečnom dôsledku ku kapitulácii pred takým poriadkom sveta, v ktorom si „šialené“ atómové Rusko zotročuje celý svet. Ak by sa hralo podľa týchto pravidiel, ruskú armádu budeme mať znova v Bratislave a Blaha a jemu podobní budú ukazovať prstom, kto skončí (v tom lepšom prípade) v gulagu.
Lež dôležitejšie ako sondovanie v kremeľských dušiach je dnes odstrašenie. Teda návrat k tomu, čo fungovalo počas studenej vojny v minulom storočí. Putin a spol. si musia byť nad všetky pochybnosti istí, že by ich jadrový útok na ktoréhokoľvek člena Severoatlantickej aliancie vyvolal rovnakú, ak nie ešte strašnejšiu reakciu.