Denník N

Vývoj bojov (221. deň): Ruským porážkam nie je koniec, Putinovi hrozí nová katastrofa pri Chersone

Oslobodená Chreščenivka je jednou z obcí, z ktorých v nedeľu utiekli ruskí vojaci. Foto - Ukrajinská armáda
Oslobodená Chreščenivka je jednou z obcí, z ktorých v nedeľu utiekli ruskí vojaci. Foto – Ukrajinská armáda

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

  • Lyman a Kupiansk – Ukrajinská armáda sa stále nedá zastaviť.
  • Vysvetlenie ukrajinskej tankovej taktiky z prvej ruky.
  • Ako vyzerá ruská kultúra lži v praxi.
  • Mapy dňa – Okolia Lymanu a útok v Chersonskej oblasti.
  • Videá dňa – opustený ruský vojak v Lymane; reportáž o ukrajinských tankistoch; nástup ukrajinskej jednotky do útoku; Zelenskyj vyznamenáva in memoriam; zostrelený vrtuľník z dvoch rôznych pohľadov; Rusi už natáčajú vojnový film o vagnerovcoch, na svete je aj trailer; boj zblízka medzi BMP a BTR.

Aj dnes prinášame zhrnutie situácie na bojisku zostavené z informácií rôznych ministerstiev obrany a nezávislých analytikov. Informácie v tomto texte sú zhrnutím výsledkov bojov za nedeľu 2. októbra. Aktuálny stav na niektorých miestach už môže byť iný.

Prehľad potvrdených strát je na konci článku.

Ruská armáda nevie, kam má skôr skočiť, tentoraz jej padá juh. Ešte v nedeľu ráno sa zdalo, že hlavnou časťou povíkendového vývoja bojov bude oslobodenie Lymanu a ďalší výrazný postup Ukrajincov v tejto oblasti. Lenže v nedeľu popoludní a čoraz intenzívnejšie večer začali prichádzať správy o nových porážkach ruských jednotiek v Chersonskej oblasti.

Ukrajinci tam už týždne za cenu strát útočia len s malými ziskami, ale v nedeľu sa im podarilo preraziť a výrazne postúpiť na severe Chersonskej oblasti pozdĺž Dnipra dole na juh.

Internet vybuchol fantastickými správami, kam až ukrajinská armáda postúpila. Podľa niektorých až 75 kilometrov a v kotle malo uviaznuť 25-tisíc Rusov. Aktuálna situácia nie je až taká skvelá, ale je dosť dobrá na to, aby v Rusku vyvolala novú vlnu paniky. V nedeľu večer dokonca ruskí vojaci na sieti Telegram vyzývali na podporu letectva a varovali pred hroziacim kolapsom.

Ruskí vojenskí blogeri tvrdia, že počasie v oblasti bolo v noci zlé a letectvo nemohlo lietať, na chvíľu sa podľa telegramového kanálu Rybar utíšili aj boje, ale od pondelňajšieho rána intenzívne pokračujú.

Čo sa vlastne stalo a kde presne sa na juhu bojuje. Nedeľa sa začala pomerne nenápadnou informáciou, že sa podarilo postúpiť pri Osokorivke na najsevernejšom mieste pri Dnipre, kam sa Rusom podarilo postúpiť. Správa hlásila, že oslobodili Zolotu Balku. Potom rýchlo po sebe nasledovali ďalšie obce.

Cieľom Ukrajincov je preraziť

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

  • Hlavný editor publicistiky Denníka N Roman Pataj a reportéri Vladimír Šnídl a Tomáš Vasilko zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre

Teraz najčítanejšie