Denník N

Chlapci sa držia za ruku, keď zomierajú. Priateľstvo a vojna v románe V noci je každá krv čierna

Román V noci je každá krev černá vydalo české vydavateľstvo Argo. Foto - Argo.cz, librairie mollat
Román V noci je každá krev černá vydalo české vydavateľstvo Argo. Foto – Argo.cz, librairie mollat

Román francúzskeho autora Davida Diopa rozpráva príbeh o priateľstve dvoch mladých chlapcov, ktoré sa náhle končí na bojisku prvej svetovej vojny.

Smrť je prítomná na každej strane. Mieša sa s peklom, ktorého tvorcami sú vojaci. Plačú, prosia, zabíjajú, trpia, umierajú. Šialenstva vojny sa zúčastňuje aj mladý chlapec zo Senegalu. Dali mu meno Alfa ako začiatok. Nemá však pokračovanie, pretože v zákopoch sa všetko končí. Zomiera duša, aj keď telo bojuje o prežitie.

Francúzsky autor David Diop so svojou knihou V noci je každá krev černá (Argo, 2022) vlani získal prestížnu Medzinárodnú Bookerovu cenu.

V roku 2021 bola Európa ešte pokojným miestom, kde sa slovo „vojna“ takmer neobjavovalo. Dnes už žijeme iné časy, a preto je útla kniha francúzskeho autora o to dôležitejšia. Vypovedá o tragédii odohrávajúcej sa na fronte.

Keď si umrel

David Diop sa síce narodil v Paríži, no vyrastal v Senegale. Podobne ako jeho rovesníci sa zaujímal o vojnu. Keď si čítal osobné listy vojakov z prvej svetovej vojny, nemohol nájsť žiadne od Afričanov, ktorí sa po boku Francúzska zúčastnili bojov proti Nemecku. Podľa francúzskeho časopisu Le Point v tomto vojenskom konflikte zomrelo 134-tisíc Senegalčanov.

„A tak som sa rozhodol napísať tento fiktívny list, v ktorom by sa odhalila intímna blízka skúsenosť senegalského strelca s vojnou,“ povedal Diop pre Librairie Mollat.

Jeho knihu V noci je každá krev černá tvorí len vnútorný monológ mladého chlapca Alfu, ktorý sa hneď v úvode prizerá umieraniu svojho najlepšieho priateľa Madembu. Ten ho v ukrutných bolestiach prosí, aby ho zabil.

Alfa to však nedokáže a namiesto vystrelenia guľky drží Madembu hodiny za ruku. Je pre neho viac než brat, ktorému nedokáže ublížiť, a tak sa nečinne prizerá jeho trápeniu.

„Keď si umrel a tvoje ruky konečne znehybneli, keď sa ti konečne uľavilo, keď si konečne s posledným vydýchnutím našiel spásu a zbavil sa prekliateho utrpenia, až vtedy som si pomyslel,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Knihy

Kultúra

Teraz najčítanejšie