Denník N

Vývoj bojov (223. deň): Rusi ďalej ustupujú, Ukrajinci dostali rakety schopné zastaviť mobilizované masy

Oslobodená Petropavlivka. Leží západne od obce Dudčany, od ktorej Rusi ustúpili v utorok. Pomocou takýchto záberov sa darí potvrdzovať ukrajinský postup. Tváre vojakov sú začiernené zámerne. Foto - ukrajinská armáda
Oslobodená Petropavlivka. Leží západne od obce Dudčany, od ktorej Rusi ustúpili v utorok. Pomocou takýchto záberov sa darí potvrdzovať ukrajinský postup. Tváre vojakov sú začiernené zámerne. Foto – ukrajinská armáda

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Audioverzia Vývoja bojov je dostupná pre predplatiteľov na webe alebo v aplikácii Denník N. Zverejňujeme ju vždy s novým vydaním seriálu.

  • Na severovýchode Rusi ustupujú k mestu, ktoré musia udržať, ak nechcú ďalšiu veľkú porážku.
  • Pri Chersone Rusom hrozí ešte väčšia katastrofa, než akú už zažívajú. 
  • Ukrajinské HIMARS-y už majú rakety špeciálne určené proti živej sile.
  • Čo znamenajú nezvyčajné stĺpy svetla nad ruskými mestami.
  • Ruská ponorka sa nestratila a aj atómový vlak je planý poplach (takmer určite).
  • Mapy dňa – čo nové na bojiskách, ako sa posunul za päť dní front pri Chersone; agresívny útok proti Rusmi obsadenej dedine; pohľad na boj tanku z ruského pohľadu;
  • Videá dňa – zábery z boja na južnom fronte ukazujú, v akom prostredí sa bojuje; vítanie ukrajinských vojakov v oslobodenej obci; vojna z ruského pohľadu.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím výsledkov bojov za utorok 4. októbra. Aktuálny stav na niektorých miestach už môže byť iný.

Pri Chersone Rusom hrozí ešte väčšia katastrofa, než akú už zažívajú. Ruská vojna pokračuje tak katastrofálne, že v stredu pred vydaním vývoja bojov sa objavovali nepotvrdené špekulácie o možnosti, že Putin po takmer ôsmich mesiacoch vojny v plánovanom prejave vyhlási Ukrajine vojnu a prestane sa hrať na špeciálnu vojenskú operáciu.

V čase vydania článku nie je známe viac, ale ak by to aj urobil, nie je pravdivé vysvetlenie, že až teraz sa konečne Rusi začnú poriadne snažiť. Oveľa bližšie k pravde mal veliteľ ukrajinskej armády Zalužnyj, keď komentoval ruskú mobilizáciu. Ukrajinci už porazili ruskú profesionálnu armádu, teraz by na nich Putin poslal armádu nevycvičených kuchárov, úradníkov a učiteľov.

Rusko neskrýva žiadne tajné eso (okrem zbraní hromadného ničenia). Nevie nič navyše, ako už ukázalo. Nemá žiadne zázračné zbrane, ktoré ešte nenasadilo, a čaká iba na vhodnú chvíľu, aby to urobilo. Nemá ani žiadnych elitných vojakov, ktorých by si šetrilo na pochod na Kyjiv. Takí zomreli na letisku Hostomeľ a na podobných miestach. Putin môže nasadiť iba masy nevycvičených vojakov. V tom by mu vyhlásenie vojny mohlo pomôcť (všeobecná mobilizácia napríklad).

Mnohé najlepšie jednotky však Kremeľ poslal do Chersonu, kam ich nalákali Ukrajinci, aby potom chýbali pri Iziume. Teraz rovnaké jednotky utekajú pred obkľúčením a úplným zničením.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

Hlavný editor publicistiky Denníka N Roman Pataj a reportéri Vladimír Šnídl a Tomáš Vasilko v seriáli kriticky zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách na Ukrajine z informácií rôznych ministerstiev obrany a nezávislých analytikov. Na konci článku vždy pridáva jú prehľad potvrdených strát či videá dňa.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie