Denník N

Ako štát premrhal miliardu na IT: jednoduché video o kope peňazí vysokej ako Kriváň

Video Slovensko.Digital
Video Slovensko.Digital

Ľudia okolo výzvy slovensko.digital vyrobili zadarmo video, ktoré sa stáva hitom.

Čo by ste spravili, keby ste mali miliardu eur? Touto otázkou sa začína video, ktoré upozorňuje na predražené IT zákazky štátu platené z eurofondov.

Video, ktoré sa šíri sociálnymi sieťami, je projektom ľudí okolo výzvy slovensko.digital. Partia ľudí prevažne z IT sektora sa už nechcela len pozerať na stav verejných IT zákaziek. Dali dokopy niekoľko pravidiel, ako by mal štát robiť IT služby, aby z nich ľudia mali aj nejaký úžitok.

Spomínanú miliardu eur za posledných približne päť rokov minul štát na informatizáciu verejnej správy. Ďalšia miliarda z eurofondov má ísť na IT projekty do roku 2020.

Video: Čo by ste spravili, keby ste mali miliardu eur?

S nápadom vysvetliť jednoduchým jazykom, ako sa pri štátnych IT zákazkách plytvá s peniazmi, prišiel Jakub Ptačin, jeden zo signatárov výzvy. Video aj zostrihal.

Veríme, že vďaka tomuto videu sa zvýši povedomie o tom, koľko peňazí na Slovensku ide na informatizáciu, a že si občania budú viac všímať výsledky jednotlivých projektov. Keďže ide o zložitú problematiku, video veci zjednodušuje, hovorí Ptačin.

Kopa peňazí vysoká ako Kriváň

Herec Marián Mitaš vo videu vysvetľuje, že keby politici a úradníci rozdelili miliardu eur na 50-eurové bankovky, vytvorila by sa kopa vysoká ako Kriváň. Dalo by sa za to kúpiť aj 14 250 trojizbových bytov v Žiline alebo by každá rodina v Dobrom Anjelovi dostala po 150-tisíc eur.

Je to príšerne veľa peňazí. Nevidím do ekonomiky projektu, len viem, že Estónci zvládli funkčný projekt za desatinu. Viac mi prekáža, že ten náš portál nefunguje, hovorí Mitaš o nefunkčnom štátnom projekte Slovensko.sk.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Verejné IT zákazky

Teraz najčítanejšie