Denník N

Vývoj bojov (224. deň): Kým sa špekuluje o treťom fronte, Rusi útočia iránskymi dronmi na ukrajinské mestá

Ukrajinskí vojaci na obrnenom vozidle medzi Iziumom a Lymanom. Foto - TASR/AP
Ukrajinskí vojaci na obrnenom vozidle medzi Iziumom a Lymanom. Foto – TASR/AP

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Audioverzia Vývoja bojov je dostupná pre predplatiteľov na webe alebo v aplikácii Denník N. Zverejňujeme ju vždy s novým vydaním seriálu.

  • Rusi môžu stratiť pri Chersone významné mestečko, velenie už z neho ušlo.
  • Snímky ukazujú, ako Rusi chystajú obranu pri Novej Kachovke.
  • Špekuluje sa, že Ukrajinci môžu otvoriť tretí front. 
  • Rusi posielajú iránske kamikadze drony ďaleko za front. V čom im môžu pomôcť a v čom nie. 
  • Video dňa ukazuje možno zinscenované vzdanie sa ruského BVP-čka. Ukrajinci spustili pre ruských vojakov program Chcem žiť. 
  • Druhé video zobrazuje rýchly postup Ukrajincov.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím výsledkov bojov za stredu 5. októbra. Aktuálny stav na niektorých miestach už môže byť iný.

Chersonská oblasť: Po dvoch dňoch rýchlych útokov sa v stredu ukrajinský postup na severe oblasti v podstate zastavil. Jednotky sa preskupovali a chystali sa na ďalšiu ofenzívu.

Podľa ukrajinských zdrojov Rusi ustupovali posledné dni inak ako začiatkom septembra od Charkiva, kde nechali za sebou veľa techniky a munície, ktorá padla do ukrajinských rúk. Teraz dostali údajne rozkaz svoju muníciu, ktorú nestíhali vziať, zničiť.

Správy o oslobodení Snihurivky, posledného Rusmi ovládaného mestečka v Mykolajivskej oblasti, sa zatiaľ nepotvrdili. Inštitút pre štúdium vojny napísal, že z mesta sa zrejme stiahlo ruské velenie, no jadro jednotiek tam zostalo. Iné správy hovorili, že Ukrajinci sú v meste a snažia sa ho obkľúčiť.

Strata Snihurivky by podľa ISW bola významná, pretože je to posledné

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

Hlavný editor publicistiky Denníka N Roman Pataj a reportéri Vladimír Šnídl a Tomáš Vasilko v seriáli kriticky zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách na Ukrajine z informácií rôznych ministerstiev obrany a nezávislých analytikov. Na konci článku vždy pridáva jú prehľad potvrdených strát či videá dňa.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie