Denník N

Svetový newsfilter: Ukrajinci ukázali Putinovi, čo si myslia o jeho dekrétoch

Zničená vojenská technika pri Lymane. Foto - TASR/AP
Zničená vojenská technika pri Lymane. Foto – TASR/AP

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Dobrý deň,

ukrajinská armáda pokračuje v úspešnej ofenzíve, oslobodzuje aj obce v Chersonskej oblasti. Paradoxné je, že im pomáhajú aj ruské zbrane, ktoré získala vďaka porážkam či kapitulácii svojich protivníkov. Podľa údajov od analytikov ide o stovky tankov, obrnených vozidiel a desiatky húfnic.

Aj to prispieva k tomu, že pozícia Ruska sa oslabuje – napriek tomu, čo svetu a domácemu publiku tvrdí režim Vladimira Putina. Viac sa dočítate v najnovšom vydaní Svetového newsfiltra.


Európa: Anexia neznamená víťazstvo

Za týždeň, ktorý prešiel od ďalšej ilegálnej ruskej anexie, sa znovu ukázalo, ako je Vladimir Putin odtrhnutý od reality. Kým ruský prezident a jeho spojenci oslavovali, ruskí vojaci zomierali, padali do ukrajinského zajatia a strácali územie, ktoré okupovali.

O čo ide: Určite ste už čítali o tom, že ukrajinská ofenzíva pokračuje a medzi mestá, ktoré znovu ovládajú, sa zaradil aj Lyman. Železničný uzol na Donbase bol dôležitý pre logistiku ruskej armády a Ukrajinci ho získali pod svoju kontrolu len deň po tom, čo Putin oznamoval anexiu ďalšej časti Ukrajiny.

Bol to neuveriteľný kontrast. V nablýskanej sále Kremľa sa v drahých oblekoch stretli tí najvplyvnejší Rusi, tlieskali Putinovi a oslavovali ilegálne rozšírenie Ruska. No na územiach, ktoré Moskva vyhlasovala za svoje, v tom istom čase ustupovali a zomierali ruskí vojaci, ktorí trpia nedostatkom základných potrieb.

Putinov režim si následne znovu pomohol klamstvom, keď tvrdil, že z Lymanu sa sťahuje zo strategických dôvodov. Absurdnosť toho, že anektuje územia uprostred úspešnej ofenzívy svojho protivníka, vykresľuje ešte niekoľko príkladov.

Absurdná anexia: Prvý je priamo z Kremľa a pre Rusko je naozaj zahanbujúci. Ide o priznanie, že ani Rusi v skutočnosti nevedia, aké

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Severná Kórea

Svetový newsfilter

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Volodymyr Zelenskyj

Svet

Teraz najčítanejšie