Denník N

Prokremeľská scéna píše o úmrtí Slováka, ktorý bojoval na ruskej strane

Štefan Potocký na fotke z roku 2017. Zdroj - FB Š. P.
Štefan Potocký na fotke z roku 2017. Zdroj – FB Š. P.

Štefan Potocký patril ku skupine Slovákov, ktorí v roku 2014 odišli na Donbas a pridali sa k jednotkám proruských separatistov.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Štefan Potocký sa stal zrejme prvým zabitým Slovákom v aktuálnej vojne na Ukrajine, prinajmenšom medzi vojakmi, ktorí sa pridali na ruskú stranu.

O jeho úmrtí informovali na Facebooku ľudia zo slovenskej dezinfoscény, s ktorými bol v pravidelnom kontakte: napríklad Tibor Rostas alebo kandidát Republiky na župného poslanca Radovan Hynek. O jeho smrti píšu aj facebookové profily z Kalnej nad Hronom, odkiaľ pochádzal.

Bližšie okolnosti jeho smrti nie sú verejne známe. Podľa informácií, ktoré Potocký o sebe uverejňoval, sa aktívne zúčastňoval na bojoch, hoci nekonkretizoval presný úsek frontu. Počas septembra si zverejnil fotku, na ktorej pózuje v zákope s guľometom. Nemá na nej ruskú uniformu, len bežný odev, zrejme teda bol v radoch proruských separatistov, ku ktorým sa pridal už pred ôsmimi rokmi.

Potockého posledný príspevok na Facebooku bol z minulého týždňa. Tešil sa z toho, ako Putin

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Slovensko

Teraz najčítanejšie