Denník N

Otcovia pri smrti dieťaťa čelia niekoľkým vrstvám bolesti, hovorí odborníčka

Foto - JumpStory
Foto – JumpStory

Českí muži, ktorých partnerkám sa narodí mŕtve dieťa, majú šancu, že budú môcť čerpať dvojtýždňovú dovolenku. Uľahčiť im čas trúchlenia chce novela, ktorú minulý týždeň začala prerokovávať snemovňa. Ako otcovia prežívajú stratu potomka, približuje riaditeľka organizácie Dítě v srdci Alena Peremská.

Čo sa v rozhovore okrem iného dozviete:

  • ako muži prežívajú stratu dieťaťa;
  • v čom sa ich trúchlenie často líši od žien;
  • ako im možnosť čerpať otcovskú dovolenku môže uľahčiť situáciu;
  • nakoľko je dôležitý rituál pohrebu.

Ako sa otcovia vyrovnávajú so stratou dieťaťa?

Myslím si, že pre mužov je to náročná situácia, pretože sa v našej spoločnosti nepredpokladá, že by výrazným spôsobom prejavovali svoje emócie. Vo chvíli, keď prichádzajú o dieťatko a majú v sebe veľa emócií prichádzajúcich so stratou, majú aj obrovskú obavu o svoju ženu a jej zdravie a veľký pocit bezmocnosti.

Tieto skúsenosti máme s rodinami, o ktoré sa staráme. A oni majú potrebu z toho nájsť cestu von. Najčastejšie ju nachádzajú v práci a konkrétnych úlohách, ktoré môžu v tej chvíli splniť.

Pre muža je v tej chvíli najlepšie dostať nejakú úlohu, kam môže ísť a čo môže zariadiť. A aké má urobiť kroky k tomu, aby jeho žene bolo o niečo lepšie, či aby sa obidvaja cítili bezpečnejšie v situácii, s ktorou vôbec nepočítali, alebo počítali a aj tak je pre nich nesmierne bolestivá.

Takže muž bojuje s bolesťou zo straty dieťaťa, ale aj s bolesťou a so smútkom svojej partnerky. 

Presne tak. Je to niekoľko vrstiev – po prvé vlastná bolesť zo straty dieťaťa, potom starosť o partnerku a o jej zdravie a tiež celá tá usadenosť do toho, ako

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Duševné zdravie

Rozhovory

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie