Denník N

Ako americkí muzikanti predpovedali 11. september 2001

Obal albumu Yankee Hotel Foxtrot. Foto - Nonesuch
Obal albumu Yankee Hotel Foxtrot. Foto – Nonesuch

Za posledných dvadsať rokov nevzniklo až tak veľa albumov, ktoré možno označiť za modernú klasiku. Yankee Foxtrot Hotel od skupiny Wilco patrí medzi výnimky.

Každý pozoruhodný album má za sebou zaujímavý príbeh. O nahrávke Yankee Foxtrot Hotel (2001) by bolo možné dokonca napísať román, ktorý by sa dal zhrnúť do pár viet takto: Je o umelcoch, ktorých vyhodil mecenáš na dlažbu, lebo mu neprinášali zisky. Medzitým sa umelci rozhádali a jeden z mozgov musel odísť. Výsledkom tohto všetkého trápenia bol album, ktorý im zaručil nesmrteľnosť.

Tweedy verzus Bennett

Na Slovensku nie je veľa ľudí, ktorí poznajú americkú skupinu Wilco. Keď tento názov spomeniete bežnému človeku, skôr sa mu vybaví trúd z kresleného seriálu Včielka Maja. Kapela vznikla po rozpade kultovej alt-countryovej partie Uncle Tupelo v prvej polovici 90. rokov. Wilco začínali ako folkrocková úderka s countryovým nádychom, no s každým ďalším dielom bola ich hudba čoraz viac sofistikovanejšia. Pomohlo im aj to, že už počas nahrávania druhého albumu Being There (1996) sa k nim pridal multiinštrumentalista Jay Bennett, ktorého talent dodal zvuku kapely ďalšie rozmery.

Neboli žiadnou superúspešnou skupinou, ale na alternatívnej scéne mali veľmi dobré postavenie. Koncom 90. rokov sa však situácia začala meniť. Veľké nahrávacie spoločnosti sa rozhodli okresať portfóliá so svojimi umelcami a všetci hudobníci, ktorí nezarábali firme rýchle peniaze, zrazu museli odísť.

Bolo to v čase, keď sa objavil Napster, prvá internetová platforma, kde si fanúšikovia pirátsky zdieľali hudbu, no situácia ešte stále nebola taká zlá ako v neskorších rokoch. Medzi prepustenými bol aj Tweedy a spol., v tom čase práve začali nahrávať Yankee Hotel Foxtrot.

Wilco nikdy neboli kapelou, ktorá

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hudba

Kultúra

Teraz najčítanejšie