Denník N

Rus pomaľoval vchod ruskej ambasády v Bratislave, deň strávil v cele. Slovenských policajtov chváli

Sergej Nikitin má len osemnásť rokov, stihol však sedieť v policajnom zaistení v Rusku i na Slovensku. Foto N - Tomáš Benedikovič
Sergej Nikitin má len osemnásť rokov, stihol však sedieť v policajnom zaistení v Rusku i na Slovensku. Foto N – Tomáš Benedikovič

Má osemnásť rokov a kvôli protestom už stihol byť zadržaný policajtmi v Rusku aj na Slovensku. Študent Sergej si myslí, že aj Rusi na Slovensku by sa mali proti vojne ozývať viac.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Sergej Nikitin hodnotí svoju poslednú skúsenosť so slovenskými policajtmi kladne. Zadržali ho koncom septembra po tom, ako prišiel protestovať pred ruskú ambasádu. S odkazom na Putinove zločiny položil na chodník zabalené mäso a červenou farbou pomaľoval ceduľu s ruským štátnym znakom a označením ambasády.

Protivojnové gesto osemnásťročného ruského študenta trvalo len niekoľko desiatok sekúnd. Okamžite k nemu pribehla slovenská strážna služba. Jeden z policajtov sa Sergeja spýtal, či mu to za to stálo. Potom ho zadržali, vypýtali si doklady a odviezli na policajnú stanicu.

„Väčšina policajtov bola milá. Snažili sa mi pomôcť, ľudsky sa so mnou rozprávali a upokojovali ma, aby som nebol vystresovaný,“ rozpráva Sergej.

Nikitinova akcia trvala len pár desiatok sekúnd. Rýchlo ho zaistili slovenskí policajti, ktorí strážia ruskú ambasádu.

V cele s opitým šoférom

Po tomto čine strávil celý deň v cele predbežného zadržania. Sedel tam s českým šoférom kamiónu, ktorého zadržali pre jazdu v opilosti. Sergej si spomína, ako mu táto situácia prišla absurdná.

„Ten šofér reálne za volantom ohrozoval ľudí. A ja som s ním sedel v jednej cele, lebo som vyjadril názor na agresiu mojej vlastnej krajiny voči Ukrajine,“ hovorí.

Incident, ku ktorému došlo v stredu 28. septembra, potvrdzuje aj bratislavská polícia. Sergejov protest označila za

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rusi na Slovensku

Vojna na Ukrajine

Slovensko

Teraz najčítanejšie