Denník N

Vývoj bojov (225. deň): Takmer určite sa to nestane, ale aké územie by zasiahla rádioaktivita, keby Putin použil jadrové zbrane

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Vývoj bojov môžete odteraz aj počúvať. Audioverzia je dostupná pre predplatiteľov na webe alebo v aplikácii Denník N. Zverejňujeme ju vždy s novým vydaním seriálu.

  • Putin oslavuje sedemdesiatku, nech rýchlo padne.
  • Ktoré oblasti by zasiahol rádioaktívny spad, ak by Rusi použili taktické jadrové zbrane.
  • Čo je nové pri Chersone, Svatove a Bachmute.
  • Čo presný, ale neefektívny ukrajinský útok raketometmi vypovedá o účinnosti zbraní.
  • Ako sa z jedného videa dá určiť, odkiaľ vzlietli a kde útočili ruské Su-25. 
  • Nový diel seriálu o tom, ako v Rusku klamú.
  • Mapy dňa – Cherson, Svatove, Bachmut.
  • Video dňa – ukážka, aké neúčinné sú staré raketomety.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím výsledkov bojov za štvrtok 6. októbra. Aktuálny stav na niektorých miestach už môže byť iný.

Stratí starý a ponížený Putin zábrany? Dnes má 70. narodeniny Vladimir Putin. Svetu by najviac prospel, keby boli jeho poslednými vo funkcii ruského prezidenta. A keby okamih jeho pádu nastal čo najskôr, najlepšie okamžite.

Žiaľ, kým sa tak stane, stále tu s nami bude otázka, kam až starnúci a ponížený diktátor dokáže zájsť, aby zachránil seba a svoj režim, pretože vojnu na Ukrajine bez nových a drastických opatrení nevyhrá.

Najhorším možným je použitie zbraní hromadného ničenia. Vo štvrtok hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia tvrdila, že nič také sa nestane. Lenže Rusko a špeciálne jeho diplomati klamú neustále a nehanebne. Veď ešte v predvečer invázie Kremeľ tvrdil, že na Ukrajinu nezaútočí. Okrem toho Kremľu blízki ľudia sa použitím jadrových zbraní opakovane vyhrážali.

Takmer určite ide o blafovanie, ale istí si byť nemôžeme do chvíle, kým Putin nezomrie alebo neskončí vo väzení, prípadne vo vyhnanstve.

Pokiaľ by sa dostal spad z jadrovej zbrane. Ak by Rusko jadrové zbrane proti Ukrajine použilo, išlo by o taktické nálože, ktorých ničivá sila je stále obrovská, ale zďaleka nie taká, akú majú strategické balistické rakety schopné spáliť celé mestá a regióny.

Ivan Stepanov je fyzik žijúci v Stuttgarte. Venuje sa simuláciám pôsobenia jadrových zbraní a vo svojom tvíte sa pokúsil vypočítať, ktoré územia by zasiahla rádioaktivita z ruských bômb, ak by ich použili na štyroch rôznych miestach.

Jednu umiestnil na sever Doneckej oblasti v blízkosti Lymanu a Slovianska. Druhú na

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

Hlavný editor publicistiky Denníka N Roman Pataj a reportéri Vladimír Šnídl a Tomáš Vasilko v seriáli kriticky zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách na Ukrajine z informácií rôznych ministerstiev obrany a nezávislých analytikov. Na konci článku vždy pridáva jú prehľad potvrdených strát či videá dňa.

Komentáre

Teraz najčítanejšie