Nebol to vraj darček pre Putina. Nobelovkou ocenili aktivistov z Ruska, Bieloruska a Ukrajiny

Víťazmi tohtoročnej Nobelovej ceny za mier sa stali bieloruský aktivista za ľudské práva Ales Biaľacki, ukrajinské Centrum pre občianske slobody a ruská organizácia Memorial, ktorá mapuje obete komunistického režimu v Sovietskom zväze.
V deň oznámenia tohtoročných laureátov Nobelovej ceny za mier oslavoval Vladimir Putin svoje 70. narodeniny. Na tlačovej konferencii preto položila novinárka otázku, či sú ceny pre aktivistov za ľudské práva z Ruska, Bieloruska a Ukrajiny „narodeninovým darom“ pre ruského prezidenta.
„Táto cena nie je učená prezidentovi Putinovi, nie je určená k jeho narodeninám, ani v žiadnom inom zmysle,“ odpovedala na otázku predsedníčka výboru Berit Reiss-Andersen.
„Pozornosť, ktorú na seba pán Putin pritiahol a ktorá je v tejto súvislosti relevantná, je spôsob, akým potláča občiansku spoločnosť a obhajcov ľudských práv. A práve na to by sme sa chceli touto cenou zamerať. Vždy udeľujeme cenu za niečo a nie proti niekomu,“ dodala.
Biaľacki si cenu zrejme nevyzdvihne
Dôležitejšie ako 70. narodeniny Vladimira Putina sú v kontexte Nobelových cien za mier narodeniny bieloruského právnika a ľudskoprávneho aktivistu Alesa Biaľackého.
Režim Alexandra Lukašenka ho väzní už druhýkrát, v roku 2012 strávil vo väzení svoje 50. narodeniny a nedávno aj 60.
Biaľacki založil organizáciu Viasna (v preklade Jar) v roku 1996, keď sa v Bielorusku odohrávali masové prodemokratické protesty. Viasna pomáhala zadržaným protestujúcim a ich rodinám. Neskôr sa stavala proti pritvrdzovaniu Lukašenkovho režimu, ktorý vládne v krajine už od roku 1994.
Biaľacki bol prvýkrát uväznený v roku 2011 za daňový únik. Keď jeho aj niekoľko ďalších aktivistov prepustili v roku 2014, varoval, že režim v Bielorusku