Denník N

Obchodník, ktorého zbrane mali teroristi: To si u nás Francúz nemôže kúpiť suvenír?

Expanzné zbrane sú obvykle prerábané z klasických zbraní. Foto N – Tomáš Benedikovič
Expanzné zbrane sú obvykle prerábané z klasických zbraní. Foto N – Tomáš Benedikovič

Slovenská firma AFG predala zbrane, ktoré sa našli u teroristov útočiacich na Charlie Hebdo. O pár týždňov neskôr predala expanzné samopaly dvom Francúzom, ktorých v Česku odsúdili za nedovolené ozbrojovanie. Všetko legálne.

Firma AFG sídli v rodinnom dome, kúsok od Partizánskeho. Jej renomé však presahuje hranice Slovenska. Expanzné zbrane z jej skladov ešte donedávna putovali do celej Európy. Okrem iného aj k teroristom, ktorí v januári útočili na Charlie Hebdo.

Spoločnosť AFG ani po tom svoj biznis model nezmenila. V apríli predala niekoľko samopalov dvom Francúzom, ktorých zadržali v Česku za nedovolené ozbrojovanie. Podľa českého súdu išlo o samopaly, ktoré sa dali jednoduchou úpravou zmeniť na funkčné. „Nemali arabské mená a ja som nemal právo sa ich pýtať, čo s tými zbraňami budú robiť,“ hovorí konateľ firmy FRANTIŠEK GAJDOŠ.

Český súd zistil, že vaše expanzné samopaly bolo možné jednoducho upraviť na funkčné. Čo na to hovoríte?

Je to jednoduché. Súd a jeho znalecký posudok vychádzal z českých technických noriem, ktoré boli ešte nedávno prísnejšie ako slovenské. My sme sa riadili našimi zákonmi a podľa nich prebehlo všetko v poriadku.

Išlo o štyri samopaly Škorpión a tri izraelské samopaly UZI, ktoré ste v apríli predali dvom Francúzom. Kto tieto zbrane upravoval?

To v túto chvíľu povedať neviem, lebo nepoznám ich výrobné čísla. To môže zistiť polícia.

Predali ste ich dva mesiace po tom, ako sa objavilo podozrenie, že vaše zbrane mohli využiť teroristi pri januárových útokoch v Paríži.

Či sa pri Charlie Hebdo strieľalo u nás kúpenými zbraňami, nie je doteraz preukázané (zo Slovenska mohli pochádzať aj zbrane, ktoré sa našli pri domových prehliadkach – pozn. red.). V každom prípade, reč je o zbraniach, ktoré boli u nás kúpené legálne. Podľa zákonov, ktoré platili do 1. júla, sme mohli ktorémukoľvek občanovi Európskej únie predať akúkoľvek expanznú zbraň. Musel splniť len dve veci: ukázať nám doklad totožnosti a mať peniaze. To všetci zákazníci spĺňali.

Už vo februári vás kontaktovala slovenská polícia pre útoky na Charlie Hebdo. Napriek tomu ste zbrane ďalej predávali rovnakým spôsobom.

Polícia preverovala viacerých predajcov, nielen nás. My sme si prešli databázu zákazníkov a nebolo medzi nimi žiadne meno, ktoré sa spomínalo v súvislosti s útokmi na Charlie Hebdo. Takže u nás museli nakupovať iné osoby.

Mohol obstarávať priekupník alebo takzvaný biely kôň.

To ja vedieť nemôžem. Pokiaľ by ma upozornili orgány činné v trestnom konaní, že u mňa chcú nakupovať podozrivé osoby, tak by som predaj zablokoval. Ale pokiaľ sem prišli občania Európskej únie, tak som nemal dôvod odmietnuť legálny obchod.

Pri útokoch na Charlie Hebdo a židovský obchod v Paríži zahynulo sedemnásť ľudí. To nebol dostatočný impulz, aby ste niečo zmenili?

Znovu opakujem: nebolo nijak preukázané, že by bol našimi zbraňami spáchaný trestný čin. Dokonca sme až donedávna ani nemali potvrdené, že šlo skutočne o naše zbrane, ktoré sa našli u ľudí zapletených do útokov na Charlie Hebdo. Všetko to boli len špekulácie.

Tak ste v apríli predali samopaly dvom francúzskym občanom, ktorí ich chceli prepašovať zo Slovenska.

Keď si prečítate mená tých Francúzov, ani jedno z nich neznie, že by malo arabský pôvod (Christophe Etienne Dubroeucq a Jeremy Pierre Andre Onoo – pozn. red.). Nemali sme dôvod sa domnievať, že by mohol nastať problém. Predsa sa na to nemôžeme dívať tak, že akýkoľvek francúzsky občan, ktorý si kupuje expanznú zbraň, môže byť terorista. Prečo by si nejaký Francúz nemohol kúpiť zbraň ako suvenír pre svoje vlastné potešenie?

Dvaja Francúzi sadnú do auta, cestujú stovky kilometrov do Partizánskeho, aby u vás nakupovali zbrane. Vám to nepripadá zvláštne?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Prečítajte si knihu od Vladimíra Šnídla: Pravda a lož na Facebooku

Viac

Protiteroristické zákony

Útok na Charlie Hebdo

Útok v Paríži

Teraz najčítanejšie