Denník N

Verstappen je po ďalšom faux pas dvojnásobným šampiónom, F1 si koledovala o zopakovanie tragédie z roku 2014

Foto – AP; grafika N – Peter Kováč
Foto – AP; grafika N – Peter Kováč

Max Verstappen je dvojnásobným majstrom sveta. V dnešných chaotických pretekoch plných rozporuplných situácií dokázal zvíťaziť a zabezpečiť si nedostihnuteľný náskok.

Ani po dojazde do cieľa nebolo zrejmé, či je Verstappen dvojnásobným šampiónom alebo nie. Podľa predbežných výpočtov sa mali udeľovať iba trojštvrtinové body, ale napokon sa udeľovali plné body. Podľa všetkého ide o hru so slovami v pravidlách, pretože po oznámení, že je Verstappen staronovým šampiónom, nastal absolútny chaos. Dokonca tomu nechcel uveriť ani Holanďan. A to mal ísť oslavovať na pódium.

Až komicky vyznieval moment, keď sa jeden z pracovníkov Red Bullu snažil prečítať si pravidlá o udeľovaní bodov. Nesmieme zabúdať, že v takomto prípade ide často o interpretáciu pravidiel a o to, ako ich definuje FIA. Je to však ďalší spôsob, ktorý mätie nielen fanúšikov, ale aj odborníkov z prostredia šampionátu.

Možné vysvetlenie je tu. Preteky mali 52 percent z celkovej dĺžky, ale plné body sa mali udeľovať preto, lebo po počiatočnom prerušení pokračovali a boli dokončené.  Neboli predčasne ukončené ani prerušené. Všetci jazdci by dostali plné body, aj keby sa jazdilo len zopár kôl. Zvláštna interpretácia pravidiel, ktorá vyvoláva viac otázok, než prináša odpovedí.

Verstappenovi pomohla penalizácia pre Charlesa Leclerca, ktorý sa v závere bránil pred atakmi Sergia Péreza. Pri jednom z obranných manévrov opustil trať a podľa komisárov získal nepovolenú výhodu, za ktorú dostal päťsekundovú penalizáciu, po ktorej sa prepadol na tretie miesto.

No záverečný chaos s vyhlásením majstra sveta bol iba ďalším klincom do aktuálneho imidžu F1, ktorý sa zdá veľmi otázny. Našťastie, v tomto prípade môže utrpieť iba celkový obraz šampionátu, nejde o zdravie. O to šlo krátko po štarte.

Dážď a červené vlajky!

Od skorého rána bolo jasné, že v Suzuke môže byť veľmi dlhé podujatie. Dážď zmáčal japonský okruh a podľa predpovede malo to najhoršie prísť približne uprostred veľkej ceny. Preto bolo veľmi reálne, že nebudú odjazdené plné preteky. Tento scenár sa začal napĺňať ešte pred štartom. Až do posledných minút nebolo jasné, či uvidíme pevný štart alebo štart za bezpečnostným vozidlom. Vedenie pretekov sa napokon rozhodlo odvážne a informovalo o pevnom štarte, ktorý na mokrej trati zakaždým znamená isté riziko.

Len minulý týždeň sme videli podobné podmienky v Singapure, kde sa vedenie pretekov rozhodlo odložiť štart do chvíle, kým trať nezačne schnúť. Výsledkom bola veľká diskusia o tom, či by F1 mala jazdiť v daždi alebo nie. Pri odpovedi „nie“ sa vynára otázka, načo majú jazdci a tímy pneumatiky do dažďa, ak sa ich F1 bojí použiť. Na jednej strane stojí nebezpečenstvo spojené s ohrozením života, na druhej preferencia fanúšikov a ich túžba vidieť dramatické a nebezpečné súboje. Čo je dôležitejšie? Ľudský život alebo zábava?

V Suzuke však nešlo o zábavu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Formula 1

Max Verstappen

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie