Denník N

Epidemiologička Bražinová: Pandémia sa ešte neskončila, počet nakazených rastie (+ video)

Foto Denník N - Tomáš Benedikovič
Foto Denník N – Tomáš Benedikovič

Epidemiologička Alexandra Bražinová pripravuje veľký populačný prieskum o duševnom zdraví na Slovensku. To sa počas covidu výrazne zhoršilo.

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Epidemiologička Alexandra Bražinová v rozhovore hovorí o tom, aký vývoj covidu očakáva,

 • či sa budeme každý rok očkovať na covid,
 • či sa vrátia protiepidemické opatrenia,
 • o pripravovanom prieskume o duševnom zdraví na Slovensku,
 • o tom, ako pomôcť znížiť počet ľudí závislých od alkoholu.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský prednedávnom v Markíze povedal, že pandémia covidu sa už skončila. Súhlasíte?

Nie, pandémia covid-19 sa nanešťastie ešte neskončila. Pri všetkej úcte k pánovi ministrovi, pandémiu vyhlásila Svetová zdravotnícka organizácia a bude to ona, kto vyhlási, keď sa pandémia naozaj skončí. To, že sa neskončila, vidíme aj na Slovensku, máme okolo seba ľudí chorých, hospitalizovaných a na covid stále ľudia aj umierajú. Vidíme to aj v okolí, v Európe aj inde vo svete. Sú krajiny, kde je terajšia jesenná vlna na vzostupe.

Obávate sa, že sa pandémia covidu ešte vráti vo forme lockdownov a veľkých obmedzení?

Je to veľmi ťažké predpovedať. Ani si netrúfnem povedať, či to naozaj už nezažijeme alebo sa to vráti. Závisí to od viacerých vecí. Ak vývoj pôjde ako doteraz, tak by sme to zažiť nemali. Omikronová vlna je miernejšia, lebo tak nezaťažuje zdravotnícky systém, najmä nemocnice. Napriek tomu, že tu je stále veľa chorých, zvládame to za bežnej prevádzky fungovania spoločnosti. Ale ako som povedala, ak sa nestane niečo nepredvídané. Napríklad, že sa objaví nový variant alebo subvariant omikronu, ktorý by zamiešal kartami a skrýval sa pred imunitou odpoveďou, ktorú ako spoločnosť máme vybudovanú. Ale zatiaľ to tak nevyzerá.

Môže prísť niečo, čo nečakáme?

Nedá sa to predpovedať, lebo nás počas pandémie vírus SARS-CoV-2 niekoľkokrát prekvapil. Na začiatku sme nepredpokladali

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Duševné zdravie

Koronavírus

  Očkovanie proti koronavírusu

  Rozhovory

  V redakcii

  Slovensko, Zdravie

  Teraz najčítanejšie