Denník N

Reportér Bugan z Montrealu: Môjho kanadského spolubývajúceho si Slafkovský získal charizmou a hláškami

Štefan Bugan. Foto N - Tomáš Benedikovič
Štefan Bugan. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Juraj Slafkovský začne sezónu v NHL a prvý zápas ho čaká v noci zo stredy na štvrtok od 1:00 h nášho času, keď hrá Montreal proti veľkému rivalovi z Toronta. Sledovať ho bude zrejme vypredaná hala Bell Centre a aj veľa novinárov, ktorí mapujú každý krok 18-ročného Slováka.

V príprave urobil Slafkovský aj niekoľko začiatočníckych chýb, po ktorých kritici poukazovali na odfláknuté bránenie a tvrdili, že často padá na ľad. Slovenský hokejista však tvrdí, že tlak na ľade nikdy necíti, a pred novinármi vystupuje suverénne.

„Slafkovský už viackrát ukázal, že čím je zápas dôležitejší, tým hrá lepšie. Zdá sa, že je stvorený na veľké chvíle,“ hovorí reportér Denníka N Štefan Bugan, ktorý sleduje začiatky draftovej jednotky priamo v Montreale.

V rozhovore sa dočítate:

  • čo prezradili prípravné stretnutia Canadiens,
  • čo bude pre Slafkovského v prvej sezóne úspechom,
  • v ktorej formácii môže nastupovať,
  • prečo by mu mohla pomôcť farma v Lavale,
  • ako vyzerá novinársky deň v Montreale.

Očakával si, že Slafkovský začne sezónu v NHL?

V textoch som naznačoval, že áno. Sú za tým aj logické dôvody – od roku 1993 žiadny útočník draftovaný z prvého miesta nezačal sezónu mimo NHL. Keby bol prvý v tejto štatistike a preradili by ho na farmu, možno by to bol pre neho úder a cítil by sklamanie.

Do Montrealu išiel s tým, že chce začať v prvom tíme. Musím povedať aj to, že Montreal je jeden z najslabších tímov NHL a nejde mu o play-off, takže môže svojej draftovej jednotke poskytnúť viac priestoru.

Video: Slafkovský v NHL: Slováka čaká prvý zápas v NHL, aký bude?

Pre Slafkovského ide o prvý skutočný zápas v najlepšej lige sveta a hneď v jednom z najväčších hokejových derby. Akú očakávaš atmosféru v Bell Centre, kde budeš akreditovaný ako novinár?

Ľudia budú bučať – a najviac vtedy, keď sa ozve meno útočníka Toronta Austona Matthewsa. Niečo podobné som zažil už v prípravnom zápase. Počul som, že v minulosti tu zvyklo byť vypredané aj na prípravné stretnutia, ale Montreal má za sebou zlú sezónu a fanúšikovia nemajú radi prehry, zvlášť proti veľkému rivalovi.

Počas prípravného zápasu s Torontom pred štadiónom parkovali policajné autá, čo som si pri iných stretnutiach nevšimol. Netvrdím, že ide o rizikový zápas, ale zrejme pre istotu posilnili hliadky. Videl som však aj páry, kde mal partner dres Montrealu a priateľka Toronta. Bolo to milé.

Hala Bell Centre, na kocke Slováci Šimon Nemec, Juraj Slafkovský a Filip Mešár. Foto N – Štefan Bugan

Bell Centre je najväčšou halou v NHL, má kapacitu viac ako 21-tisíc miest. Naozaj je to natoľko špecifické hokejové prostredie, že sa mu nevyrovná žiadne iné v lige?

Neviem ju síce porovnať s inými halami, pretože som iba v Montreale, no keď padol prvý gól, mal som zimomriavky. Fanúšikovia tu dokonca robia mexické vlny, hoci ich tím v zápase prehráva. A majú aj výborného dídžeja, takže je to skvelý zážitok.

V Kanade má hokej veľký význam a vnímajú ho ako najlepší šport. Je k tomu aj zaujímavá štatistika. Na 150. výročie Kanady spravili anketu, kto je najväčší športovec 21. storočia, a Kanaďania si zvolili dosť suverénne Sidneyho Crosbyho, útočníka Pittsburghu Penguins. Mohli si pritom vyberať zo športovcov ako Roger Federer, Usain Bolt alebo Michael Phelps.

A nebude úvodný zápas s Torontom pre Slafkovského priveľká výzva? Tlak, očakávania, veľká pozornosť médií, ale aj tvrdé hity počas zápasu…

Slafkovský už viackrát ukázal, že čím je zápas dôležitejší, tým hrá lepšie. Zdá sa, že je stvorený na veľké chvíle. Je to z mojej strany iba malá predtucha, ale vôbec by som nebol prekvapený, keby

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hokej

Iné podcasty Denníka N

NHL

Rozhovory

Slafkovského začiatky v NHL

Reportér Denníka N Štefan Bugan na mesiac vycestoval do Kanady, aby pripravil sériu článkov o začiatkoch hokejistu Juraja Slafkovského v klube NHL Montreal Canadiens.

Športové podcasty Denníka N

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie