Denník N

Keď sú ženy odvážnejšie než muži

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

V Iráne sa mladé ženy búria proti režimu doma, kým v Rusku mladí muži utekajú za hranice.

Diktatúry vyzerajú stabilne, až sa jedného dňa náhle zrútia. Demokracie zasa vyzerajú na zrútenie každý deň a napriek tomu sú stabilné.

Pády diktatúr sa nedajú predvídať, ale vždy sa stanú po nepredvídateľnej udalosti. V Iráne takou môže byť smrť mladej ženy Mahsy Amíníovej, ktorú mravnostná polícia pred troma týždňami ubila, lebo podľa nej nebola predpisovo zahalená. Odvtedy už zomreli pri protestoch desiatky a možno stovky ľudí a hnev mladej generácie sa šíri ako oheň.

Takto padol aj komunistický režim v Československu, keď v roku 1989 mlátil mladých ľudí. A takto padol aj Robert Fico, keď jeho mafiánsky režim siahol na životy dvoch mladých ľudí, Martiny Kušnírovej a Jána Kuciaka.

V okamihu, keď diktatúra siahne na životy a budúcnosť mladej generácie, ocitá sa na pokraji zrútenia, lebo nahnevá aj jej rodičov. Tí sa pred násilím moci už dávno sklonili, ale urobili tak často v mene lepšej budúcnosti svojich detí. Keď zistia, že ich obeť bola zbytočná a moc chce zlomiť aj mladú generáciu, začnú sa búriť.

Nemajú čo stratiť

Ako píše v New York Times iránska spisovateľka Azadeh Moaveniová, počula o policajtovi, ktorý prišiel po službe domov a jeho matka mu povedala: „Neopovažuj sa biť deti iných ľudí.“ On ich nechce biť, lebo aj on, aj mnohí ďalší policajti majú sestry a priateľky. „Po prvý raz v dejinách čelí iránsky režim veľkej výzve, lebo vie, že mnoho jeho policajtov sympatizuje s protestujúcimi,“ píše Moaveniová.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Nepokoje v Iráne

Vojna na Ukrajine

Komentáre

Teraz najčítanejšie