Denník N

Svetový newsfilter: V Moskve sa dejú nevídané veci. Elita špekuluje o Putinovom konci

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku a počúvať môžete aj bez pripojenia k internetu. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

vývoj posledných mesiacov a najmä posledných týždňov potvrdzuje, že ruský prezident Vladimir Putin sa s inváziou na Ukrajinu prerátal.

Krajina, ktorú chce zničiť, sa proti jadrovej veľmoci úspešne bráni už takmer osem mesiacov. Dokonca si berie späť okupované dediny a mestá a je schopná zaútočiť na Putinov miliardový Kerčský most, ktorým spojil Rusko s Krymom.

Jeho pokus o anexiu štyroch okupovaných oblastí na Ukrajine tento týždeň v OSN odsúdila väčšina krajín sveta. Podporili ju len štyri totalitné režimy.

Putin sa dostal ešte do väčšej izolácie a ešte viac si zmenšil manévrovací priestor. Z krajiny, ktorá roky zásobovala Európu plynom a ropou, sa stal vyvrheľ. Ešte aj drony musí kupovať od iránskeho režimu, ktorý zabíja dievčatá za to, že nechcú nosiť šatku na hlave.


Európa: Špekulácie o Putinovom konci 

Putinov posledný krok – ostreľovanie ukrajinských miest od Ľvivu cez Kyjiv až po Mykolajiv – stál podľa odhadov 400 až 700 miliónov eur a zabil dvadsať ľudí. Nijako však neodradil Ukrajincov v úsilí chrániť svoju krajinu a nezmenil dynamiku vojny. Dokonca motivoval Západ, aby ešte viac podporoval Ukrajinu a posielal jej čo najrýchlejšie protivzdušné systémy.

Aká je situácia: Nepriaznivý vývoj na fronte zatiaľ nijako nezmenila ani čiastočná mobilizácia, ktorú vyhlásil v septembri. V skutočnosti ňou len ukázal na zúfalý stav ruskej armády. Niektorí odvedenci si musia sami zháňať lekárničky či vojenské vybavenie a do bojov ich posielajú bez poriadneho výcviku.

Pred hrozbou zomrieť v nezmyselnej vojne sa rozhodlo z krajiny ujsť niekoľkonásobne viac ľudí ako tých, ktorých zatiaľ odviedli. Žiadna vlna patriotizmu sa nekoná. Ruské úrady už priznávajú prvé úmrtia odvedených Rusov. Zatiaľ ich narátali päť. To číslo však bude ešte oveľa narastať.

Napriek ruskej cenzúre, pri ktorej je zakázané už len hovoriť o vojne, vieme, že nálada v Rusku je veľmi zlá. Ľudia nevidia budúcnosť a sú frustrovaní. Aj podľa novinárov, ktorí sa špecializujú na Kremeľ, moskovská elita už začala hovoriť o možnej zmene lídra. A to takým štýlom, aký tu za vyše dvadsať rokov Putinovej éry nebol.

Čo hovoria insideri: Podľa nemenovaných zdrojov moskovskej elity sme začali vstupovať do revolučnej situácie. Zdroje denníka Washington Post tvrdia, že dozrieva čas na zmenu politického systému. Ako prebehne?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svetový newsfilter

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie