Denník N

Na Slovensku vzniká internátna škola, školné bude vyše 21-tisíc

Riaditelia novej školy Leaf Academy Chris Cheney (naľavo) a Matej Sapák. Zdroj: Leaf
Riaditelia novej školy Leaf Academy Chris Cheney (naľavo) a Matej Sapák. Zdroj: Leaf

LEAF Academy je pre žiakov od 14 do 19 rokov. Študenti však môžu dostať aj štipendium – bude závisieť od príjmu rodičov.

Nezisková organizácia LEAF otvára strednú školu pre 14- až 19-ročných talentovaných študentov s názvom LEAF Academy. Vyučovanie sa začne v septembri 2016. Škola má sídlo v centre Bratislavy, prijať chcú 50 študentov, 25 z nich vo veku 16 až 17 rokov nastúpi do vyšších ročníkov, ostatní nastúpia do prvého.

Celé štúdium prebehne v angličtine. Študenti sa budú učiť aj materinské jazyky, no nie tak ako na bežných školách, ale aktívnym používaním jazyka – napríklad cez čítanie článkov, aby si cvičili aktívnu slovnú zásobu.

Budú platiť školné

Školné bude 21 400 eur. Škola sľubuje, že udelí aj štipendiá a ich výška by sa mala vypočítať z príjmov rodičov študenta. Väčšina žiakov tak za školné zaplatí menej. Štipendiá budú až do výšky 98 percent školného.

Prečo nie 100 percent? Myslíme si, že každá rodina by mala do vzdelania investovať zo svojich zdrojov, vysvetľuje jeden z riaditeľov školy Matej Sapák. Peniaze na štipendiá majú zo súkromných zdrojov.

V strednej Európe nie je internátne vzdelávanie bežné. Nová škola chce vytvoriť komunitu študentov a učiteľov z praxe. Štúdium totiž neprebieha len v škole, ale aj na obede, kde sa budú rozprávať s hosťom, alebo po obede, aj večer, keď po večeri budú diskutovať na izbách, hovorí Sapák.

„Na Slovensku aplikujeme systém, ktorý funguje v školách v západnej Európe a USA, a teda príjmy a štruktúra výdavkov rodiny určia výšku štipendia. Každý talentovaný študent si tak bude môcť toto štúdium dovoliť,“ dodal.

Absolventi získajú medzinárodne akceptovaný stredoškolský diplom (AP), ktorý sa udeľuje na základe externých skúšok. Je uznávaný stovkami univerzít vo viac než 60 krajinách sveta. Niektoré slovenské vysoké školy si však môžu vyžiadať akceptovanie tohto diplomu.

LEAF Academy totiž nie je súčasťou nášho systému ako zahraničná stredná škola na Slovensku. Ak tam niekto bude študovať, je to akoby navštevoval školu v zahraničí. Ak teda niekto bude chcieť pokračovať v štúdiu na vysokej škole na Slovensku, kde potrebuje aj maturitu zo slovenského jazyka, tak si bude musieť maturitu urobiť na slovenskej škole.

Riaditeľ školy Sapák však predpokladá, že väčšina študentov pôjde študovať na zahraničné vysoké školy.  „Rozmýšľali sme, či takto nepodporíme odliv mozgov,“ hovorí. Ale študentom sa podľa neho nedá zabrániť, aby odišli, a dôležité je viesť ich k tomu, aby sa na Slovensko vracali.

Tri kroky k prijatiu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie