Denník N

Vývoj bojov (231. deň): Rusi vyťahujú zo skladov húfnice, ktoré dobýjali Berlín v roku 1945

Ukoristený ruský tank T-62, ktorý jeho posádka pomenovala Nasťa
Ukoristený ruský tank T-62, ktorý jeho posádka pomenovala Nasťa

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Vývoj bojov môžete odteraz aj počúvať. Audioverzia je dostupná pre predplatiteľov na webe alebo v aplikácii Denník N. Zverejňujeme ju vždy s novým vydaním seriálu.

  • Zabudnite na Armaty, Rusi vyťahujú zo skladov železný šrot – staré tanky i húfnice.
  • Útok na most splnil cieľ, ruská logistika na juhu kolabuje.
  • Front viac-menej stojí, situácia pri Bachmute je napätá.
  • Mapa dňa – Bachmut.
  • Videá dňa – múzeum ide do vojny; prvý vzdušný súboj medzi dvoma dronmi; zábery zo školy, ktorú Rusi zmenili na veľký muničný sklad; nehody vodičov ruských obrnencov.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za stredu 12. októbra. Aktuálny stav na niektorých miestach už môže byť iný.

O rekordnom počte zostrelených vrtuľníkov nie sú dôkazy. Ukrajinci v stredu popoludní oznámili, že v priebehu 18 minút zostrelili na južnom fronte štyri najmodernejšie ruské bojové vrtuľníky Ka-52. Neskôr prišlo spresnenie, že ich bolo dokonca päť a za celý deň šesť vrátane jedného iného typu.

Keby to bola pravda, bol by to denný rekord a masaker ruského letectva. Lenže do tejto chvíle sa neobjavil jediný dôkaz, žiadne video, žiadna fotografia.

Správu, ktorá včera vyvolala veľký záujem, preto treba považovať za nepotvrdenú. Ak by sa neskôr predsa len potvrdila, určite by sme sa k nej vrátili (žiaľ, dnes spadli dve ukrajinské lietadlá).

Nejasnosti o tomto tvrdení však môžu poslúžiť ako súčasť príbehu, že aj bez takýchto jednorazových úspechov ruskej armáde prudko dochádza dych.

Z bojísk prichádzajú správy o prvých zabitých a zajatých mobilizovaných ruských vojakoch. Ich príbehy sú veľmi podobné – zmobilizovali nás, párkrát nám dali vystreliť zo zbrane a po jednom dni „výcviku“ sme išli rovno na front.

A keby, chudáci, vedeli, s čím ich tam posielajú bojovať, boli by ešte prestrašenejší.

Zabudnite na Armaty, Rusi vyťahujú zo skladov železný šrot. Keď sa v lete objavili

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

Hlavný editor publicistiky Denníka N Roman Pataj a reportéri Vladimír Šnídl a Tomáš Vasilko v seriáli kriticky zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách na Ukrajine z informácií rôznych ministerstiev obrany a nezávislých analytikov. Na konci článku vždy pridáva jú prehľad potvrdených strát či videá dňa.

Komentáre

Teraz najčítanejšie