Denník N

Keď si ho všimli, bučaniu bol koniec. Ako to vyzeralo v Montreale počas Slafkovského premiéry v NHL

Foto N - Štefan Bugan
Foto N – Štefan Bugan

Montreal je najhokejovejšie mesto na svete a atmosféru v ňom vystihol legendárny brankár Ken Dryden v najlepšej knihe, aká podľa kritikov kedy bola o hokeji napísaná.

„Ráno sa u mňa zastaví poštár, podá mi poštu a usmeje sa – lebo vie. Idem na prechádzku, cestou sa zastavím v banke, pokladníčka sa na mňa otočí a usmeje sa – lebo vie. Vojdem do kaviarne, do kníhkupectva, prídem k novinovému stánku a všetci sa usmievajú – lebo vedia,“ píše víťaz šiestich Stanley Cupov v knihe The Game (Hra) z roku 1983.

Každý vedel, ako hral deň predtým Montreal a že Dryden chytal výborne. Časy sa za 39 rokov zmenili, možností na trávenie voľného času pribudlo, no ľudia v Montreale stále vedia.

Dnes sa bude po meste hovoriť najmä o montrealskom víťazstve 4:3 nad Torontom, o dvoch góloch Colea Caufielda, o víťaznej strele Josha Andersona a o vydarenom debute Juraja Slafkovského.

Bohužiaľ, na Slovensku takýto luxus nemáme. V čase, keď sa začínal zápas, boli zavraždení dvaja mladí ľudia a radosť z hokeja prekryl smútok z neznášanlivosti.

Tento text je o tom, čo sa dialo pred prvým zápasom Juraja Slafkovského, počas neho a po ňom, ako som to videl priamo na montrealskom štadióne Bell Centre.

Nečudo, že sa Slafkovský k Matthewsovi už nepriznáva

Predsezónna príprava sa so zápasom NHL nedá porovnať. To, že hala bude konečne zaplnená, vidno už na davoch pred štadiónom. Vidím aj viacero dresov so Slafkovským, o ktorých predavači tvrdia, že idú na odbyt, no ak je to tak, ľudia ich ešte príliš nenosia.

Jeden z ľudí v drese Slafkovského je jeho otec Juraj, ktorý stihol priletieť zo Slovenska. Zápas sleduje spoločne s Filipom Mešárom, ktorého Canadiens chcú poslať do juniorky.

Na chrbtoch fanúšikov je najčastejšie menovka Caufield, často vidím aj ľudí v dresoch Nicka Suzukiho či Careyho Pricea. Kým Caufieldov dres zahliadnem pred štadiónom do troch sekúnd, tie so Slafkovským musím zatiaľ hľadať.

Vysokú návštevnosť sa snažia využiť aktivisti z hnutia Greenpeace, ktorí protestujú proti logu spoločnosti RBC (Royal Bank of Canada) na dresoch. Prekáža im, že táto banka spolupracuje so spoločnosťami zameranými na fosílne palivá a prispieva tak ku klimatickej kríze.

Hodinu pred začiatkom zápasu ľudia pomaly zapĺňajú Bell Centre. Na organ zatiaľ hrá Diane Bibaudová, ktorá naň hrala už v roku 1987, keď do Montrealu chodil Peter Šťastný ako hviezda rivalov z Quebecu Nordiques a tím hrával svoje zápasy v ikonickej hale Forum.

Slafkovský sa v tuneli pred zápasom usmieva, rozpráva so spoluhráčmi a žuje žuvačku. Na rozkorčuľovaní vedie svoj tím ako prvý, čo je nováčikovská tradícia, a aj tentoraz prichádza pred divákov za bučania.

Tentoraz však terčom reakcie nie je on, ako to bolo pri drafte, keď mu chceli dať ľudia najavo, že si prajú voľbu Shana Wrighta. Dôvodom bučania v tomto prípade boli

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hokej

Juraj Slafkovský

NHL

Slafkovského začiatky v NHL

Reportér Denníka N Štefan Bugan na mesiac vycestoval do Kanady, aby pripravil sériu článkov o začiatkoch hokejistu Juraja Slafkovského v klube NHL Montreal Canadiens.

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie