Denník N

Strelec z gej baru zdieľal na Twitteri extrémistický obsah, no profil mal až do útoku zamknutý

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

„Policajti sú asi neschopní,“ vysmieval sa útočník v noci na Twitteri. Bolo to viac ako päť hodín od vraždy dvoch mužov v bratislavskom gej bare. Strelec po útoku komunikoval na internete a zverejňoval svoje fotografie, zatiaľ čo po ňom polícia pátrala.

Prvú správu o útoku zverejnil útočník na Twitteri o 19.39 h, takmer desať minút pred tým, ako o streľbe informovala polícia na Facebooku. V tom čase mal na sociálnej sieti len jedného sledovateľa.

Aktívny bol aj na sociálnej sieti 4chan. Tú spolu so sieťou 8chan využívajú aj neonacisti a sympatizanti teórie o nadradenosti bielej rasy, pretože má veľmi voľné pravidlá a jej obsah je takmer nemoderovaný. Extrémisti sa tak na nej môžu združovať a slobodne písať svoje názory, za ktoré by boli na väčších sociálnych sieťach zablokovaní.

Útočníkove príspevky na internete mohli polícii pomôcť odhaliť jeho totožnosť a motívy, no užšia spolupráca so sociálnymi sieťami pri jeho rýchlom dolapení je skôr nepravdepodobná. Odborníci na digitálne médiá a bezpečnosť pre Denník N povedali, že sociálne siete spravidla len veľmi zložito a pomaly spolupracujú s orgánmi činnými v trestnom konaní.

Hoci prípady terorizmu a hroziacich útokov riešia platformy prioritne, s Twitterom a 4chanom, ktoré u nás nie sú príliš populárne, nemajú slovenské úrady takú čulú komunikáciu ako v prípade Facebooku a Googlu.

Prečo ho neodhalili skôr

Páchateľ útoku sa prejavoval na sociálnych sieťach týždne pred tým, než v centre Bratislavy vraždil. Účet na Twitteri si vytvoril v apríli 2021, ale mal ho zamknutý pred verejnosťou. „Môj účet som mal do dnešného dňa [nastavený] ako súkromný,“ vysvetlil útočník na sociálnej sieti 4chan.

To mohlo bezpečnostným zložkám

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Útok na Zámockej

Slovensko

Teraz najčítanejšie