Denník N

Psychológ Ondrušek o vražde Juraja a Matúša: Dúfam, že to zobudí mnoho ľudí (+ video)

Uznávaný psychológ a odborník na krízovú komunikáciu Dušan Ondrušek. Foto N – Tomáš Benedikovič
Uznávaný psychológ a odborník na krízovú komunikáciu Dušan Ondrušek. Foto N – Tomáš Benedikovič

Psychológ Dušan Ondrušek hovorí o tom, kde sa berie nenávisť, ktorá môže viesť až k vražde.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Psychológ Dušan Ondrušek je odborníkom na krízovú komunikáciu a riešenie konfliktov. V rozhovore hovorí o tom, čo ako spoločnosť môžeme urobiť, aby sa na Slovensku LGBTI komunita cítila bezpečne, ale aj o tom, aký dôležitý je dialóg o týchto témach.

„Dúfam, že to zobudí mnoho ľudí. Že mnoho ľudí sa spamätá, otrasie a povie, že toto už je nenormálne a prekračuje to všetky očakávané možnosti. Môj realistický, skeptický pohľad je, že to nebude mať takú odozvu ako smrť Jána Kuciaka a jeho snúbenice,“ hovorí v rozhovore.

V stredu večer 19-ročný vrah zabil dvoch mladých ľudí, lebo patrili k LGBTI komunite. Kde sa v ľuďoch berie nenávisť, ktorá dokáže viesť až k vražde?

Je to jav, ktorý v takejto podobe pociťujeme posledných desať-pätnásť rokov. Takto ostro sme to na Slovensku ani nepoznali. Je nová situácia, keď si ľudia hromadia svoje predsudky, vytvárajú si konšpiračné teórie a budujú si predstavu nepriateľa, ktorý za všetko môže, až tak, že to môže vyústiť aj do takýchto agresívnych činov. Veľmi odporných a pre väčšinu ľudí nepochopiteľných.

Čím to je, že cieľom je práve LGBTI+ komunita?

Je to ľahká a zraniteľná menšina, ľahký terč, a ľudia vždy potrebujú mať pocit, že to je odôvodnené. Že to je niekto, kto je odlišný, a teda

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Duševné zdravie

Rozhovory

Útok na Zámockej

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Rodina a vzťahy, Slovensko

Teraz najčítanejšie