Denník N

Newsfilter: Hľadajú sa správne slová. Ešteže máme prezidentku, ktorá ich pozná

Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová prišla položiť kyticu a zapáliť sviečku na miesto činu po streľbe na Zámockej ulici v Bratislave 13. októbra 2022. Foto - TASR/Jaroslav Novák
Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová prišla položiť kyticu a zapáliť sviečku na miesto činu po streľbe na Zámockej ulici v Bratislave 13. októbra 2022. Foto – TASR/Jaroslav Novák

1. Ani demokratickí politici stále nevedia, ako uchopiť vraždu gayov. Učiť sa môžu od Čaputovej. 2. Útok na gay bar: úkladná vražda, možno aj terorizmus. 3. Vláda schválila rozpočet, či prejde parlamentom, je otázne.

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Správy vybrala a komentovala Jana Shemesh

1. Ani demokratickí politici stále nevedia, ako uchopiť vraždu z nenávisti. Učiť sa môžu od Čaputovej 

Rozprávala decentne, ale tak, aby nikto nebol na pochybnostiach, čo si skutočne myslí. Využívala logické argumenty a kultivovanosť rečového prejavu, aby spoločnosti dala jasne najavo, čo je zlé, nesprávne a čo sa nám stane, ak to nezastavíme. Lebo hrozí, že nás to raz rozožerie zvnútra, a potom môže byť terčom hocikto.

Nehovorila nič prevratné ani to, čo by sme predtým nevedeli, ale predniesla to v správnom čase, zreteľne a po tom, čo navštívila miesto tragédie a ukázala autentickú ľudskú spolupatričnosť k LGBTI+ komunite. Ak niekto z politickej špičky ukážkovo zvládol v prvých hodinách komunikáciu, bola to prezidentka Zuzana Čaputová.

Čaputová má okrem neodškriepiteľného daru reči a možno niekedy trochu nudnej rozvahy oproti mnohým politikom a političkám aj ďalšiu výhodu. Evidentne sú oblasti – a našťastie pre Slovensko sú to aj kultúrno-etické otázky –, v ktorých nemieni robiť žiadne kompromisy len pre to, aby sa zapáčila voličom, zviezla sa na vlne nenávisti či si zabezpečila nejaké výhody.

Preto sa jej nemôže stať, že by zvolila nevhodné a zraňujúce slová, ako sa to stalo premiérovi Hegerovi, ktorý sa potom musel ospravedlňovať, že by vyznela falošne a neúprimne, ako sa to stalo mnohým, alebo že by sa znížila k egocentrizmu ako Igor Matovič.

Tu sa žiada dodať, že podobne ako Zuzana Čaputová boli politici a političky,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Daniel Lipšic

LGBTI+

Newsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Útok na Zámockej

Komentáre

Teraz najčítanejšie