Denník N

Newsfilter: Hľadajú sa správne slová. Ešteže máme prezidentku, ktorá ich pozná

Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová prišla položiť kyticu a zapáliť sviečku na miesto činu po streľbe na Zámockej ulici v Bratislave 13. októbra 2022. Foto - TASR/Jaroslav Novák
Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová prišla položiť kyticu a zapáliť sviečku na miesto činu po streľbe na Zámockej ulici v Bratislave 13. októbra 2022. Foto – TASR/Jaroslav Novák

1. Ani demokratickí politici stále nevedia, ako uchopiť vraždu gayov. Učiť sa môžu od Čaputovej. 2. Útok na gay bar: úkladná vražda, možno aj terorizmus. 3. Vláda schválila rozpočet, či prejde parlamentom, je otázne.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Gemerka zo slovenského krasuMinerálna voda Gemerka, s obsahom horčíka a vápnika, priaznivo pôsobí na psychické aj fyzické zdravie.


Správy vybrala a komentovala Jana Shemesh

1. Ani demokratickí politici stále nevedia, ako uchopiť vraždu z nenávisti. Učiť sa môžu od Čaputovej 

Rozprávala decentne, ale tak, aby nikto nebol na pochybnostiach, čo si skutočne myslí. Využívala logické argumenty a kultivovanosť rečového prejavu, aby spoločnosti dala jasne najavo, čo je zlé, nesprávne a čo sa nám stane, ak to nezastavíme. Lebo hrozí, že nás to raz rozožerie zvnútra, a potom môže byť terčom hocikto.

Nehovorila nič prevratné ani to, čo by sme predtým nevedeli, ale predniesla to v správnom čase, zreteľne a po tom, čo navštívila miesto tragédie a ukázala autentickú ľudskú spolupatričnosť k LGBTI+ komunite. Ak niekto z politickej špičky ukážkovo zvládol v prvých hodinách komunikáciu, bola to prezidentka Zuzana Čaputová.

Čaputová má okrem neodškriepiteľného daru reči a možno niekedy trochu nudnej rozvahy oproti mnohým politikom a političkám aj ďalšiu výhodu. Evidentne sú oblasti – a našťastie pre Slovensko sú to aj kultúrno-etické otázky –, v ktorých nemieni robiť žiadne kompromisy len pre to, aby sa zapáčila voličom, zviezla sa na vlne nenávisti či si zabezpečila nejaké výhody.

Preto sa jej nemôže stať, že by zvolila nevhodné a zraňujúce slová, ako sa to stalo premiérovi Hegerovi, ktorý sa potom musel ospravedlňovať, že by vyznela falošne a neúprimne, ako sa to stalo mnohým, alebo že by sa znížila k egocentrizmu ako Igor Matovič.

Tu sa žiada dodať, že podobne ako Zuzana Čaputová boli politici a političky,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Daniel Lipšic

LGBTI+

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii, ale aj na všetkých podcastových platformách

Útok na Zámockej

Komentáre

Teraz najčítanejšie