Denník N

Podvodníci mu kradnú fotky: Čudujem sa, že sa to tým ženám nezdá divné

Vojak amerického letectva Honza Cafourek dostáva sklamané správy od žien z celého sveta skoro každý týždeň. Jeho fotky totiž zneužívajú romantickí podvodníci. Foto - archív H. C.
Vojak amerického letectva Honza Cafourek dostáva sklamané správy od žien z celého sveta skoro každý týždeň. Jeho fotky totiž zneužívajú romantickí podvodníci. Foto – archív H. C.

Ako si mi to mohol urobiť? Táto otázka stojí v jednej z mnohých sklamaných správ, ktoré Honzovi Cafourkovi pravidelne chodia od žien z celého sveta. Píšu mu, ako spolu plánovali budúcnosť, zdieľali životné príbehy i intímne fotky, niektoré ženy mu dokonca poslali peniaze, on sa však nikdy neukázal.

Vojak amerického letectva pre ne má vždy rovnakú odpoveď: Netuším, kto ste. Cafourkove fotky totiž už niekoľko rokov zneužívajú podvodníci na takzvané romantické podvody. Sotva sa náš rozhovor skončí, Američan pôvodom z Česka v správe dodáva: „Práve napísala ďalšia. Každý týždeň je to aspoň jedna.“

V rozhovore sa okrem iného dočítate:

  • ako sa Honza Cafourek dozvedel o tom, že podvodníci zneužívajú jeho fotografie;
  • koľko žien sa mu pre to už ozvalo a odkiaľ sú;
  • ako prebiehajú konverzácie so samotnými podvodníkmi a čo mu o sebe prezradili;
  • prečo podľa neho neexistuje mnoho možností, ako situáciu riešiť;
  • čo by poradil ženám, aby sa obeťami podobných podvodov nestali.

Vaša fotografia a čiastočne aj niektoré informácie o vás – napríklad to, že slúžite v americkom letectve, alebo že máte české korene – sú už nejaký čas zneužívané podvodníkmi, ktorí sa snažia pod zámienkou romantického vzťahu a skrz vybudovanú dôveru a náklonnosť zo žien dostať peniaze. Ako ste zistili, že sa vás to týka?

Asi pred dvoma rokmi sa mi ozvala jedna žena z Filipín. Vyčítala mi, čo som urobil, ako som ju mohol opustiť, že ma miluje. Ibaže ja som absolútne netušil, kto to je. Rozprávala mi, ako si už štvrť roka píšeme, plánovali sme svadbu. Vraj verila, že za ňou priletím, a tak mi poslala peniaze. Tak som sa dozvedel, že niekomu, kto sa schovával za moje fotky, poslala 3000 dolárov (asi 3100 eur), aby za ňou priletel a potom si ju odviezol so sebou do USA.

Keď som sa o to začal zaujímať viac, zistil som, že moje fotky sa objavujú pri najrôznejších profiloch na sociálnych sieťach, ako sú Facebook alebo Instagram, ale aj na zoznamkách, ako sú Bumble či Tinder. Nedávno ma kontaktovala žena, ktorá pracuje pre miestnu políciu, že sme spoločne hrali šachy.

Len čo som sa o tom dozvedel, natočil som na Instagram video, v ktorom ženy varujem.

Je Instagram miestom, odkiaľ vám podvodníci vzali fotky?

Áno, odtiaľ ich majú naozaj veľa. Keď som sa pridal k letectvu, nevedel som, čo čakať. I keď som už mal americké občianstvo, o veľa veciach som nemal tušenie. Instagram som si tak zriadil aj preto, aby som pomohol ľuďom, ktorí rovnako ako vtedy ja nevedia.

Najčastejšie zdieľam, ako to v letectve funguje, ako sa tam dostať. Aj preto mám instagramový účet odomknutý. Mám tam fotky aj z misií a z rôznych cvičení. Keď Kim Čong-un hrozil atómovkami, poslali nás na Guam. Odtiaľ som zdieľal napríklad fotky z džungle, vysvetľoval som, ako to tam funguje. Dovtedy som však nevedel, že sa môže stať, že moje fotky niekto zneužije. Teraz už si cez fotky pre istotu dávam tiež svoje meno, aby bolo jednoduchšie ma dohľadať.

Koľko žien sa vám ozvalo s tým, že s vami domnelo viedli konverzáciu, alebo dokonca nadviazali romantický vzťah?

Písali mi dievčatá z Ruska, Bieloruska, Japonska, prosto z celého sveta. Jedna Brazílčanka sa tak zamilovala, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie