Denník N

Priatelia spomínajú: Matúš hovoril vtip každých päť minút, s Jurajom sa všetci túžili kamarátiť

Matúš Horváth a Juraj Vankulič. Zdroj - archív IF
Matúš Horváth a Juraj Vankulič. Zdroj – archív IF

Štyria kamaráti si spomínajú na Juraja Vankuliča a Matúša Horvátha. Boli zábavní, štýloví, ale aj hĺbaví – Juraj miloval poéziu a Matúš maľoval.

Poslednou knihou, ktorú si Juraj Vankulič (26) kúpil, bola zbierka básní od poetky Rupi Kaur. Ľudia z Teplárne ho poznali ako šoumena a extrovertnú ikonu Teplárne, no jeho najbližší kamaráti vedia, že sa často uzavrel do ticha a čítal si. Najradšej recitoval úvodné slová básne americkej poetky Maye Angelou.

„I am grateful to have been loved and to be loved now and to be able to love, because that liberates. Love liberates. It doesn’t just hold—that’s ego. Love liberates.“

Juraj báseň recitoval v origináli, vynikajúco hovoril po anglicky. Vo voľnom preklade slová poetky znamenajú toto: „Som vďačná, že som bola milovaná a som milovaná aj teraz a že dokážem milovať, pretože to oslobodzuje. Láska oslobodzuje. Nedrží na krátko – to robí ego. Láska oslobodzuje.“

Zároveň platí, že Matúš Horváth (22) by pri takomto recitáli pravdepodobne reagoval ironickým komentárom, ktorým by všetkých rozosmial. Hoci aj on sám podľa slov básne žil. Mal za sebou ťažké obdobie a len v posledných mesiacoch sa začal cítiť dobre. Začal pracovať ako čašník v Teplárni a našiel si dobrých kamarátov. Cez víkend plánoval výlet do Budapešti, ale pobaliť sa už nestihol.

V stredu v noci 19-ročný útočník Juraj K. zastrelil Matúša a Juraja a postrelil ich kamarátku. Stalo sa to pri lavičke, na ktorej Juraj často zabával kamarátov tým, že spieval pesničky Whitney Houston. Polícia útok vyšetruje ako teroristický útok, vrah zverejnil aj manifest, ktorým sa chcel zapísať medzi svetovo známych pravicových extrémistov.

Psychológa Dušana Ondruška mrzí, že v týchto dňoch má väčšiu publicitu vrah ako jeho obete. „Mali by sme sa veľmi snažiť zvýrazňovať mená, fotky, príbehy obetí, aby sme sa scitlivovali,“ hovorí. Rozprávali sme sa preto s kamarátmi obetí, ktorí nechcú, aby sa na Juraja a Matúša zabudlo.

Matúš bol Tiger King

Keď si Matúšova kamarátka Iva Fodorová snaží spomenúť na to, kedy ju najviac rozosmial, nevie sa rozhodnúť. „Skvelé vtipy hovoril každých päť minút,“ hovorí Iva. V Teplárni pracuje ako čašníčka.

Keď bol Matúš nedávno chorý a išiel si kúpiť do obchodu zeleninu, zastavil sa aj v Teplárni. Išiel sa zblázniť, že je dlho sám doma, a tak sa hneď s radosťou začal baviť s kamarátmi. „Vzniklo z toho video,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

LGBTI+

Útok na Zámockej

Slovensko

Teraz najčítanejšie