Denník N

Newsfilter: Konzervatívci v parlamente majú šancu nazrieť do 21. storočia

1. Parlament odsúdil terorizmus a vzápätí môže podporiť ľudskosť. 2. Prečo Kotleba vymýšľa alternatívny príbeh zločinu. 3. Zabudli ste na emisnú krádež z éry prvého Fica? Polícia nezabudla.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Správy vybral a komentoval Roman Pataj

1. Parlament odsúdil terorizmus a vzápätí môže podporiť ľudskosť

Národná rada konečne začala pracovať. Poslanci jej odblokovanie okrem iného využili na schválenie užitočného a dôležitého uznesenia, ktorým odsúdili 119 hlasmi zo 130 vraždu Matúša Horvátha a Juraja Vankuliča.

Nejde o kozmetické prihlásenie sa k ľudskosti, ale o naozaj civilizovanú reakciu, ktorá „ostro odsudzuje teroristický čin z 12. októbra 2022“. Poslanci vyjadrili sústrasť rodinám a blízkym obetí a uistili všetkých príslušníkov menšín a komunít, že sú obohacujúcou súčasťou našej spoločnosti.

Parlament agresiu proti príslušníkom sexuálnych menšín, ale aj plány na útoky voči príslušníkom židovskej komunity a politikom označil „za útok na demokratický štát, a tým aj každého z nás, jeho občanov“. Ani to nie je všetko, poslanci vo vzácnej chvíli takmer všeobecnej zhody oznámili, že sú znepokojení „nad akýmikoľvek pokusmi obmedzovať práva a slobody menšín a komunít žijúcich na Slovensku“.

Kto bol proti a kto sa vyhol hlasovaniu. Proti boli podľa očakávania fašisti. Žiadne prekvapenie. Ako by sa oni mohli zastať sexuálnych menšín, ale aj Židov, ktorých úprimne neznášajú? A ako by sa oni mohli obávať útokov na demokratický štát, veď ho chcú zničiť.

Nehlasovalo ďalších 20 poslancov, ktorých motivácie sú rôzne. Dvaja koaliční, z ktorých jeden je Milan Kuriak z OĽaNO, čo prekvapí rovnako málo ako postoj fašistov. Nehlasovali ani tarabovci. Pri nich platí to isté.

Zo Smeru bol za Robert Fico, ale chýbalo osem ľudí ako Blaha, Podmanický či Kéry, teda extrémne krídlo strany. Chýbali aj Peter Pellegrini či Denisa Saková z Hlasu, ale pri nich je jasné, že nešlo o vyjadrenie nesúhlasu so znením uznesenia.

Budú nasledovať činy? Parlament by už zajtra mohol v prvom čítaní hlasovať o návrhu SaS o partnerskom spolužití. V utorok večer k nemu sedí poslanecký klub OĽaNO. Jeho predstavitelia sa na tlačovke pred jeho začatím vyhli odpovedi, či návrh podporia.

Partnerské spolužitie nebude znamenať úplné zrovnoprávnenie sexuálnych menšín, nepôjde teda napríklad o „homosexuálne manželstvá“. Napriek tomu môže mnohým konzervatívcom prekážať. Ich hlasovanie bude skúškou, či nádejné uznesenie Národnej rady podporili len preto, lebo sa hanbili byť proti, alebo sú ochotní aj príslušníkom LGBTI+ reálne aspoň trochu uľahčiť život.

Ak budú proti aj v takejto situácii, budú proti naveky.


2. Prečo Kotleba vymýšľa alternatívny príbeh zločinu

Právoplatne odsúdený extrémista Kotleba zverejnil vo svojom internetovom „rádiu“ rozhovor s otcom strelca, ktorý pred bratislavským barom Tepláreň zabil dvoch ľudí.

Proti napísaniu tohto textu hovorilo, že predseda ĽSNS je čoraz bezvýznamnejšou postavou, ktorej reálne hrozí koniec vo veľkej politike, a podobnými aktivitami sa chce iba zviditeľniť. Otec dvojnásobného vraha zas spracúva ťažkú traumu, preto si do istej miery zaslúži zhovievavosť, aj keď má sám blízko k politike neznášanlivosti a svojho syna sa snaží vyviniť teóriou o veľkom sprisahaní.

Ako vzniká dezinformácia. Spoločný rozhovor týchto dvoch mužov však predstavuje ukážkový príklad vzniku nebezpečnej manipulácie, ktorá poškodí spoločnosť, pretože jej časť dúfa v nejaké ospravedlnenie vlastnej nenávisti k sexuálnym menšinám, a aby ho dostala, je pripravená uveriť akémukoľvek nezmyslu. Nielen to, ale ešte ho aj otočiť proti objektu svojej nenávisti, keď z páchateľa robí obeť a z obete páchateľa.

Takto nejako vznikol aj mýtus o vražde bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského vo väzbe. Napokon, Kotleba oba prípady opakovane spájal.

Stačilo mu na to tvrdenie otca, že neverí v synovu vinu. Pritom ide o najbežnejší reflex rodiča v takejto situácii. Je prejavom snahy nájsť vysvetlenie, ktoré vlastné dieťa ochráni v očiach verejnosti, a poprieť realitu, s ktorou sa nedokáže vyrovnať.

Otec argumentuje napríklad tým, že jeho syna našli po samovražde, ktorú po čine spáchal, v nezvyčajnej polohe. Kotleba mu dal za pravdu a vzápätí prišiel s teóriou, že zábery z miesta naňho pôsobili dojmom, že vraha „popravili“. Denník Sme o polohe tela píše: „Na fotografii je zachytené telo mladého muža, ktorý leží na ľavom boku, no tvár má nasmerovanú priamo na zem. Jeho nohy sú skrížené, pričom pravú ruku má medzi nimi.“

Kotleba udalosť prirovnal k vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Aj teraz je podľa neho krátko pred voľbami („hoci len krajskými“) a aj teraz má udalosť slúžiť na spoločenské pohyby v prospech kohosi tajomného v pozadí. Vzhľadom na Kotlebovu minulosť tým niekým môžu byť len liberáli, respektíve demokrati.

Podlý Kotleba. Predseda ĽSNS síce opakovane odsúdil vraždu a násilie, ale celé jeho vystúpenie bolo jednoducho podlé. Páchateľovho otca manipuloval do extrémnych interpretácií (ku ktorým má ako obdivovateľ Štefana Harabina blízko aj bez nešťastia, ktoré ho postretlo) a jasným cieľom predsedu fašistickej strany bolo zrelativizovať a zahmliť jasný príbeh, v ktorom sa vrah priznal, o svojom zločine pred samovraždou verejne informoval a spáchal ho zbraňou vlastného otca a ešte zo streľby existuje aj záznam.

Dnes už bývalý poslanec Národnej rady Kotleba vymýšľa alternatívny príbeh, pretože chápe, do akého svetla jeho samého a jeho ideový svet dvojnásobná vražda z nenávisti dostala. Tak ako si otec v šoku nedokáže priznať, čo spáchal jeho syn, tak si ani Kotleba nedokáže priznať, že k takýmto zločinom dochádza, pretože politici ako on k nim dávajú zradikalizovaným ľuďom inšpiráciu.

Polícia v utorok popoludní bez ďalších podrobností oznámila, že sa rozhovorom zaoberá.


3. Zabudli ste na emisnú krádež z éry prvého Fica? Polícia nezabudla

Od veľkej emisnej lúpeže z obdobia prvej vlády Roberta Fica prešlo toľko času a udalostí, že je už len hmlistou pripomienkou éry, v ktorej spoločným úsilím okrádali Slovensko strany Smer, HZDS a SNS.

Preto bolo prekvapením, keď v utorok v kauze z roku 2008 polícia obvinila dvoch bývalých zamestnancov ministerstva životného prostredia, ktoré v tom čase riadila SNS Jána Slotu, a Norberta Havalca. On bol poradcom ministra a sivou eminenciou obchodu.

Na pripomenutie – obchod s emisiami je pomerne komplikovaná záležitosť. V našom prípade išlo o to, že Slovensko ich vyprodukovalo menej, ako by podľa medzinárodného výpočtu mohlo, a tak nadbytočné kvóty malo právo odpredať na svetovom trhu.

Lenže ministerstvo životného prostredia vedené Jánom Chrbetom predalo naše emisie neznámej schránkovej firme Interblue Group po päť eur za tonu, kým Česi svoje v približne rovnakom čase za desať, Maďari dokonca za 13 eur na tonu.

Súkromná firma s netransparentným pozadím podozrivá z prepojenia na vládnych politikov emisie neskôr predala Japonsku za viac ako osem eur za tonu. Štátu vznikla škoda približne 47 miliónov eur, ktorú spomína aj aktuálne obvinenie.

Za škandál bolo síce zodpovedné ministerstvo vedené SNS, ale veľmi intenzívne ho zatĺkal a obchod obhajoval aj vtedajší premiér Fico.

SNS je dnes už len marginálnou stranou ruského vplyvového agenta Andreja Danka a Vladimír Mečiar si užíva nakradnuté peniaze v nezaslúženom ústraní. Lenže Smer sa pokúša o návrat na výslnie. Obvinenie nie je odsúdenie, ale každému okrem slovenskej polície a prokuratúry z éry Dobroslava Trnku bolo jasné, že emisná kauza bola v skutočnosti emisná lúpež. To, že za ňu nikdy nikto nesedel je jedným z dôsledkov éry Roberta Fica a výsledkom činnosti jeho ľudí v orgánoch štátu.

Každý rok predsedu Fica pri moci priniesol nejaký príbeh, ktorý dokazuje, že by ju už nikdy nemal získať.


Jednou vetou: 

4. Premiér Eduard Heger bol primárnym cieľom strelca z Bratislavy, povedal policajný prezident Štefan Hamran v relácii TV Joj Analýzy Na hrane, potvrdil tiež, že strelec sa v stredu 12. októbra nachádzal počas dňa na mieste trvalého pobytu premiéra.

5. Plyn s okamžitou dodávkou je na burze výnimočne lacný, až o polovicu oproti kontraktom pre budúci mesiac, čo nie je zvykom, ukazuje graf dňa, môžu za to takmer naplnené zásobníky naprieč kontinentom, teplé počasie a pripravované kroky EÚ.

6. Parlament schválil zvýšenie tohtoročného rozpočtu o 1,5 miliardy eur, za hlasovalo 94 z 97 prítomných poslancov, SaS zmenu podporila tak, ako ohlásila, Smer či Hlas sa neprezentovali.

7. Poslanci schválili vyplatenie mimoriadnych, takzvaných štrnástych dôchodkov, ich výška bude 35 až 210 eur, namiesto pôvodne plánovaného novembra ich štát vyplatí v decembri.

8. Slovensko by mohlo podľa návrhu Európskej komisie využiť 1,5 miliardy eur z neminutých eurofondov, oznámila Veronika Remišová, peniaze by slúžili na pomoc domácnostiam a malým a stredným podnikom na riešenie dôsledkov energetickej krízy.

9. V bratislavských nemocniciach môžu pre výpovede lekárov len v decembri odložiť operácie 500 pacientov, odhaduje riaditeľ Univerzitnej nemocnice.

10. Andrej Babiš podal dovolanie na slovenský Najvyšší súd v prípade zväzkov ŠtB, pokračuje tak v desať rokov trvajúcom súdnom spore, keď tvrdí, že bol v evidencii pod krycím menom Bureš neoprávnene.


Zaujímavé články:

Až 20 percent všetkých kandidátov na župných poslancov je možné zaradiť k extrémistickým stranám, v Banskobystrickom kraji to je až tretina kandidátov.

Daniel Kerekes o nadchádzajúcich voľbách (dennikn.sk)

V prípade takzvaných „osamelých vlkov“ nie je nič výnimočné, ak sa po naplánovaní svojho útoku snažia posledné dni správať nenápadne.

Roman Cuprík o konšpiráciách o vražde (sme.sk)


Citáty:

Úprimne, nechcel som nikoho pohoršiť.

Minister školstva Ján Horecký vysvetlil, prečo nebol na smútočnom pochode za obete vraždy


Shooty:

Posledné slovo Braňa Bezáka:

Nikto nechce byť otcom vraha. A je pochopiteľné, že keď sa ním niekto stane, často chce svoje dieťa vyviniť za každú cenu.

Pochopiť však neznamená ospravedlniť.

Univerzálne platná výchovná rada hovorí, že rodičia by sa so svojimi deťmi mali veľa rozprávať.

Ale po tom, čo dnes otec vraha a možno teroristu zo Zámockej narozprával do éteru odsúdenému neonacistovi, mi napadlo, či by svojmu synovi nepomohol skôr tým, že by sa s ním v minulosti rozprával menej.

Ďalšie útoky na našu redakciu: Kaliňák po večeroch číha na Leška, Smer žaluje Martina M. Šimečku. Denník N v sledovaní každého kroku vlády nepoľaví, ale ak má pre vás práca našich novinárov a novináriek väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete prispieť na ich prácu a obranu v sporoch darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Marian Kotleba

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Útok na Zámockej

Komentáre

Teraz najčítanejšie