Denník N

Svetový newsfilter: Zem pod Putinom sa pohla. Realita je silnejšia než propaganda ruskej televízie

Tragédia v ruskom Jejsku. Foto - TASR/AP
Tragédia v ruskom Jejsku. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

zábery horiacej bytovky v ruskom meste Jejsk neďaleko ukrajinských hraníc pri Azovskom mori by mohli ilustrovať správu o stave Ruska v roku 2022.

Pri nehode vojenského lietadla, z ktorého sa dvaja piloti stihli katapultovať, zomrelo najmenej pätnásť ľudí. Nešťastie je jedným z mnohých prejavov, ako sa Putinova vojna proti Ukrajine začala priamo týkať obyčajných Rusov.

Ak sa niečo za osem mesiacov vojny ruskému prezidentovi podarilo, je to šírenie skazy a zničených ľudských životov. A netýka sa to len ukrajinských miest, ktorým posledné dva týždne ničí elektrárne a teplárne, aby mali čo najťažšiu zimu.


Európa: Skaza made in Russia 

Ukrajinská vláda tvrdí, že Rusko zničilo 40 percent ukrajinskej energetickej štruktúry, a preto musí zavádzať zásadné opatrenia. Napríklad medzi siedmou a desiatou ráno môže vypínať elektrický prúd.

Nasadenie statočného ukrajinského ľudu tento týždeň odmenil Európsky parlament udelením Sacharovovej ceny za slobodu myslenia. Ako povedala jeho šéfka, Ukrajinci riskujú svoje životy aj za Európu.

Ukrajinci bojujú za hodnoty, ktoré vyznávame všetci: slobodu, demokraciu a právny štát. Ich boj však bude ešte dlhý a krvavý.

Čo sa deje v Rusku: Putin v polovici októbra vyhlásil, že čiastočná mobilizácia sa v Rusku skončí do dvoch týždňov. Lenže to neznamená, že svet – vrátane obyvateľov Ruskej federácie – čakajú v najbližších dňoch a týždňoch dobré správy.

Ukazuje to

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Kríza vo Venezuele

Nepokoje v Iráne

Svetový newsfilter

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie