Denník N

Iránka súťažila bez hidžábu, stala sa hrdinkou a potom zmizla. Môžu ju mučiť vo väzení, varujú aktivisti

Iránska lezkyňa Elnaz Rekabiová bez hidžábu. Foto - TASR/AP
Iránska lezkyňa Elnaz Rekabiová bez hidžábu. Foto – TASR/AP

Amnesty International varuje, že v Iráne lezkyni hrozí zatknutie, mučenie a neľudské zaobchádzanie od tamojších autorít.

Elnaz Rekabiová patrí k špičke v boulderingu, čo je druh lezenia bez lana. Je bronzovou z minuloročných majstrovstiev sveta v Moskve.

Počas víkendových majstrovstiev Ázie v juhokórejskom Soule na seba táto 33-ročná športovkyňa upútala pozornosť ešte skôr, ako začala liezť na stenu.

Vo finále jej na hlave chýbal hidžáb, ktorý je v Iráne povinnou pokrývkou hlavy každej ženy. Mala iba čiernu čelenku a vlasy stiahnuté do copu. Ženám za také správanie v krajine zvyčajne hrozí bitka, pokuta a väzenie.

Situácia začala eskalovať krátko po skončení medzinárodnej súťaže v Južnej Kórei a Rekabiovej príbeh si už v tom čase všimli médiá po celom svete.

Spravodajský web Iran International English prišiel s informáciou, že iránske úrady skonfiškovali Rekabiovej pas a telefón a od nedele o nej nikto nepočul. Spomínaný web nepodlieha prísnej iránskej cenzúre, pretože sídli v Londýne.

Informáciu na Twitteri potvrdil aj známy aktivista a právnik Hillel Neuer, odvolal sa na zdroje BBC. Tie potvrdili britskej televízii, že Rekabiovú kontaktovali jej blízki, aby sa ubezpečili, že je v poriadku, no neúspešne.

Verejnosť ju prvý raz od súťaže videla až

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Nepokoje v Iráne

Šport a pohyb, Svet

Teraz najčítanejšie