Denník N

Západ hrozí rušením Schengenu aj nám, Fico zasa Grékom

Maľba Thomasa Colea Deštrukcia zo série Život Rímskej ríše, známa aj ako Pád Rímskej ríše. Zdroj: Wikipedia
Maľba Thomasa Colea Deštrukcia zo série Život Rímskej ríše, známa aj ako Pád Rímskej ríše. Zdroj: Wikipedia

Krajiny, ktoré nepomôžu s utečencami, nemusia zostať v Schengene, hovoria Holanďania aj Nemci. Slovenský premiér Robert Fico odkazuje, že prichádza čas vylúčenia Grécka.

Je to najväčší podobný experiment v dejinách. Diplomat v Bruseli Robert Cooper to podľa Financial Times nazval „skutočným pokrokom civilizácie“.  Schengenský priestor – hranice bez hraníc – využíva 400 miliónov ľudí z 26 krajín Európy.

Po 20 rokoch od jeho fungovania sa čoraz viac hovorí, že súčasnú vlnu utečencov a hrozbu terorizmu nemusí Schengen prežiť. Inak by holandský premiér Mark Rutte nehľadal analógiu tam, kde ju v prípade tohtoročnej vlny utečencov používa skôr Marine Le Penová  – v invázii barbarov do Rímskej ríše z 5. storočia.

„Ako vieme z príkladu Rímskej ríše, veľké ríše idú dole, keď nie sú ich hranice dobre strážené,“ povedal pravicový premiér v rozhovore pre britský denník Financial Times.

Žiadni utečenci, žiaden Schengen

Práve Holanďania sú najväčší kritici funkčnosti súčasného nastavenia Schengenu. Pred týždňom začali hovoriť o vytvorení „minischengenu“ piatich krajín. Povedal to v piatok aj minister financií Jeroen Dijsselbloem v rozhovore pre viaceré európske noviny s tým, že „nie je veľký optimista“ v otázke prežitia Schengenu.

Minister tiež zopakoval slová nemeckej kancelárky Angely Merkelovej zo stredy – ak chcete zachrániť Schengen, musíte prijímať viac utečencov.

„Rozmiestnenie utečencov podľa ekonomickej sily a iných podmienok a pripravenosť na trvalé premiestňovanie určia, či schengenský priestor dlhodobo vydrží,“ povedala Merkelová podľa Reuters v Bundestagu.

Väčšina utečencov smeruje do západných krajín (najmä Nemecka a Švédska) a nové členské krajiny, vrátane Slovenska, sa ich prijímaniu na základe kvót bránia. Slovenský premiér Robert Fico v piatok oznámil, že žaloba Slovenska na Európsku komisiu za kvóty je už pripravená.

„Ešte posudzujeme niektoré jej aspekty, blíži sa dátum, v ktorom ju podáme,“ povedal Fico podľa ČTK.

Video: Fico chce chrániť hranice aj vojakmi, psami a samopalmi
autor: Martina Pažitková

Nový čas v sobotu informoval, že na Slovensko čoskoro príde prvá skupina zo 150 kresťanských utečencov zo Sýrie. Slovensko kvóty odmieta, vláda chce prijať iba kresťanov.

Proti kvótam ide na Európskom súdnom dvore bojovať aj Maďarsko. „Niektoré krajiny teraz hovoria: Nie je to náš problém, je váš, veľa šťastia. To dáva našu solidaritu pod veľký tlak,“ povedal Dijsselbloem, šéf euroskupiny, podľa Reuters.

„Ak to neurobíme na vonkajších hraniciach EÚ alebo v schengenskej zóne, potom to môžeme robiť na úrovni minischengenu,“ povedal s tým, že sa chce tomuto vyhnúť.

Cez víkend prešiel slovenský premiér Fico do útoku. Pred začiatkom summitu EÚ – Turecko v Bruseli v nedeľu vyhlásil, že prichádza čas vyradenia Grécka zo Schengenu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Utečenecká kríza

Teraz najčítanejšie