Denník N

Smer zachraňuje svet. S piatimi vojakmi

Minister obrany po štyroch rokoch vo funkcii tvrdí, že spojencom nevie pomôcť viac než piatimi vojakmi. Buď zlyhal, alebo klame.

Slovenská vláda už týždne celý svet hlasno poučuje, že problém s utečencami a terorizmom treba riešiť tam, kde vzniká. Keď naši ministri dostali šancu, aby konečne v praxi dokázali svoje teoretizovanie, kabinet schválil vyslanie „do päť“ (!) vojakov do Mali…

Nikto od vlády nečaká, že vytiahne s celou armádou do vojny, lenže táto ponuka je niekde na hranici medzi posmievaním a urážkou. Správa TASR hovorí, že minister obrany Martin Glváč svoj smiešny návrh vníma ako výraz solidarity s francúzskymi partnermi, ktorí po teroristických útokoch v Paríži požiadali spojencov o pomoc. K číslu „do päť“ vraj dospel „na základe analýzy aktuálnych možností ozbrojených síl“.

Čo k tomu dodať? Len toľko, že minister obrany, ktorý po štyroch rokoch vo funkcii na volanie priateľov o pomoc odpovie, že v silách ním vedenej armády nie je viac, ako uvoľniť na ich podporu päť vojakov, si buď zle robí svoju prácu, alebo klame.

Bude síce vyhlasovať, že toto nie je všetko a niekam raz možno pošleme poľnú nemocnicu, chemikov či ženistov. Lenže Francúzi nás požiadali o pomoc práve teraz a my sme im dali úplné nič.

Všetci si pritom pamätáme, že hoci Slovensko na svoju armádu dáva trestuhodne málo peňazí, napriek tomu dokázalo roky udržiavať stovky vojakov v Afganistane. Ak teraz ponúkame maximálne piatich, tak len preto, že všetky tie múdrosti predsedu vlády a jeho kolegov boli len neúprimnou pózou pre voličov. Od začiatku je jasné, že Smer o riešení krízy nemá ani potuchy. Vie len to, ako ju využiť na svoje domáce ciele, ale nič viac.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Útok v Paríži

Komentáre

Teraz najčítanejšie