Denník N

Fico po Paríži: Francúzom pomôžeme piatimi vojakmi, doma zmeníme ústavu

Foto - TASR
Foto – TASR

Premiér tvrdí, že v boji s terorizmom nebude poznať hranice. Do zahraničia posiela ďalších päť vojakov.

Premiér Robert Fico a jeho vláda rozbehli ďalšie „protiteroristické“ opatrenia. Smer, ktorý ide do volieb pod heslom Chránime Slovensko, chce preto aj meniť ústavu a už na budúci týždeň ide parlamentom v skrátenom legislatívnom konaní prehnať sériu noviel zákona. Ďalšie zmeny ešte len pripravuje.

Vláda rozhodla aj o tom, ako pomôže Francúzsku po útokoch na Paríž. Do Mali, kde majú Francúzi svoje jednotky, má poslať „do päť“ vojakov, ktorí by mali cvičiť miestnu armádu, čím máme Francúzom uvoľniť ruky na akcie proti Islamskému štátu.

Ústava sa ide meniť už trinásty raz za 22 rokov. Naposledy ju menil Smer s KDH vlani, aby do nej dostali, že „manželstvo je jedinečný zväzok medzi mužom a ženou“. Dva roky predtým zasa obmedzili poslaneckú imunitu.

„Pri tejto migrácii, keď do Európy prišli státisíce ľudí, bez kontroly, bez identifikácie, je možné, že na území EÚ je veľký počet bojovníkov Islamského štátu, vybavených aj schopných spáchať podobné teroristické útoky,“ vravel Fico po mimoriadnom zasadnutí vlády. „Pokiaľ ide o bezpečnosť Slovenska, pokiaľ ide o bezpečnosť ľudí, tak nebudeme poznať hranice,“ odpovedal na otázku, čo to celé bude stáť.

Denník N tento týždeň napríklad informoval, že v stredoslovenských penziónoch a hoteloch sa polícia pýtala na „Arabov“, ale oficiálne hľadala utečencov.

Väčšia ochrana aj pre svedkov terorizmu

Na webe Pluska.sk sa objavilo, že vláda tri týždne pred Vianocami začala listom oslovovať mestá a obce, aby prehodnotili, či sa budú konať ohlásené zhromaždenia v pôsobnosti miest.  Žiadosť sa má týkať obdobia do konca roka, teda hlavne vianočných trhov či koncertov.

V sérii zmien zákonov, ktoré teraz Smer mení, je možnosť odpočúvať a monitorovať obvinených či odsúdených z terorizmu. Výnimkou je komunikácia s advokátom. Sprísniť by sa mali tresty za „zosnovanie teroristickej skupiny“. Svedkom proti podozrivým z terorizmu by sa mali rozšíriť možnosti bezpečne vypovedať – napríklad prostredníctvom videonahrávky či videokonferencie.

Viac možností by mala polícia dostať aj pri využívaní policajných agentov. Tak by mohla dostať väčšie zákonné možnosti, aby vám prezrela auto, ale napríklad aj pri bezpečnostných opatreniach na verejných priestranstvách. Policajti by mali dostať lepšiu výzbroj a vo väčšej miere by s nimi mohli spolupracovať vojaci. Ďalšie kompetencie má dostať SIS a Vojenské spravodajstvo. Mohli by pri podozrení z terorizmu preventívne monitorovať elektronickú komunikáciu.

Opozícia váha, silné KDH chce zmenu podporiť

Na zásadnú zmenu predĺženia lehoty zadržania pri podozrivých z terorizmu chýba Smeru sedem opozičných hlasov. Vlani v júni pri ústavných zmenách pomohli hlasy poslancov KDH, časť OĽaNO a SDKÚ pri posilnení pojmu manželstva v Ústave SR.

Väčšina opozície

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Protiteroristické zákony

Útok v Paríži

Teraz najčítanejšie