Denník N

Tina Mazeová: Vonnovej fotku mám na chladničke dodnes. Vlhová to má so Shiffrinovou ľahšie

Tina Mazeová. Foto -Eurosport
Tina Mazeová. Foto -Eurosport

Tina Mazeová je lyžiarska legenda, ktorá má s Petrou Vlhovou veľa spoločného. Tiež vyhrala Svetový pohár a olympiádu, tiež sa stala slávnou v malej krajine, tiež bola po veľkom glóbuse zničená, tiež ju trénoval Livio Magoni aj Mauro Pini a tiež mala veľkú rivalku z USA, ktorú dlho nevedela poraziť.

Mazeová pred začiatkom sezóny o týchto témach poskytla rozhovor pre Denník N.

Teraz lyžovanie komentuje pre Eurosport a počas rozhovoru ukazuje, že má na túto prácu dobré predpoklady. Odpovedá totiž priamo a zároveň je bezprostredná. V jednej chvíli mimikou napodobňuje, ako sa Petra Vlhová mračila pri ich prvom stretnutí, potom zrazu počas rozhovoru povie: „Topí sa mi čokoláda! Nechala som ju na slnku a teraz tečie.“

Tak ako každý na Slovensku vie, kto je Petra Vlhová, tak každý v Slovinsku vie, kto je Tina Mazeová. Bolo pre vás ťažké zvyknúť si na to, že ste sa stali slávnou?

Je to na jednej strane aj veľmi pekné, no je pravda, že vás to pripraví o istú voľnosť. Niekedy by som si priala, aby ma nikto nepoznal. Nie je to vždy len cool. Keď ste taký slávny, musíte si hľadať spôsoby, ako mať čas, keď sa na vás nikto nepozerá. Nájsť tento čas pre seba bolo pre mňa veľmi dôležité a myslím si, že u Petry to bude rovnaké. Nikto si nepraje byť stále pod drobnohľadom. Mať fanúšikov je pritom úžasné, vďaka nim dáva zmysel, čo robíme. Ľudia vás poznajú, obdivujú, ste vzorom pre svoju krajinu a pre malé deti, ktoré sledujú váš príbeh. Čo môže byť lepšie? Sú však chvíle, keď nechcete byť tou slávnou športovkyňou, ale obyčajným človekom. Keď sa vám podarí nájsť medzitým balans, ste šťastný a môžete žiť v pokoji.

Je pravda, že ste pred pár rokmi dostali ponuku od Livia Magoniho, aby ste sa stali konzultantkou vo Vlhovej tíme?

Bolo to skôr zo žartu. Livio sa ma na niečo pýtal a ja mu hovorím: ‚Prečo sa to pýtaš mňa, moje vedomosti v tomto nie sú také, ako má Andrea Massi.‘ Môj partner Andrea je totiž veľmi dobrý vo fyzickej príprave. Áno, bola som vrcholová športovkyňa a viacero vecí poznám zo svojej skúsenosti, ale nikdy to nedospelo k tomu, aby som dostala ponuku stať sa súčasťou Petrinho tímu. Petra si však vyberá mojich bývalých trénerov. Robí dobre, pretože obidvaja sú kvalitní. Samozrejme, nikto nie je dokonalý, aj preto je úskalím vytvorenie dobrej energie vnútri tímu.

Ako hodnotíte prácu Magoniho s Vlhovou a čo si myslíte o ich konci, ktorý neprebehol v dobrom?

Stalo sa medzi nimi počas spolupráce veľa dobrého, no zjavne nebolo dobré všetko. Žiadny koniec nie je jednoduchý, nebol taký ani môj s Liviom, hoci náš dôvod bol iný. Livio vtedy chcel tráviť viac času s rodinou a hľadal si ľahšiu prácu. Nechcel v tom období cestovať 360 dní v roku, čo bolo dovtedy bežné, preto sme hľadali iného trénera, hoci ma to nepotešilo. Keď sa totiž rozhodnete, že budete štartovať vo všetkých lyžiarskych disciplínach, je veľmi ťažké nájsť ľudí, ktorí vás budú celý rok nasledovať. Musíte nájsť človeka, ktorý je ochotný cestovať a nechať rodinu doma. Neviem si predstaviť, že by teraz Andrea cestoval celý rok napríklad s Petrou, keď máme doma rodinu. V živote sú obdobia, keď sa musíte rozhodnúť, čo sú priority, a odpovedať si na otázku, koľko času ste ešte ochotný cestovať.

S Petrou Vlhovou ste sa nakrátko stihli ešte aj ako súperky. Keď ste vo Svetovom pohári končili, ona začínala. Aký bol váš prvý dojem z nej?

Bola som vtedy na svahu s Veronikou Zuzulovou, chystali sme sa na slalom. Zrazu k nám prišlo vysoké dievča, ktoré sa mračilo. Bola veľmi

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Lyžovanie

Petra Vlhová

Rozhovory

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie