Denník N

Kiska: Rozmýšľal som nad samovraždou, pomohla mi rodina

Andrej Kiska. Foto N - Tomáš Benedikovič
Andrej Kiska. Foto N – Tomáš Benedikovič

Na svetový deň duševného zdravia sa bývalý prezident Andrej Kiska rozhodol na facebooku prehovoriť o svojej depresii. „Padal som, padal a padal. Vedel som, že dno priepasti sa blíži, iba som nevedel, ako sa pád skončí,“ zveril sa so svojimi stavmi.

Prečo sa o depresii rozhodol prehovoriť? A v akom stave je krajina, v ktorej došlo ku vražde dvoch mladých ľudí pre to, že sú queer? „Je to správa pre Slovensko, aby sme o týchto témach otvorenejšie hovorili a nebáli sa obhajovať aj práva týchto skupín ľudí,“ hovorí exprezident Kiska.

Na čo sa v rozhovore tiež pýtame:

  • prečo sa rozhodol prehovoriť o svojich depresívnych stavoch,
  • v akom stave je slovenská demokracia,
  • kto nesie vinu za vraždu Juraja Vankuliča a Matúša Horvátha.

Vaša bývalá webová stránka andrejkiska.sk teraz návštevníkov presmeruje na stránky Zuzany Čaputovej. Logicky, je to súčasná prezidentka. Vo mne to však zároveň vzbudilo pocit, ako by ste zmizli. Zmizli ste?

Otázka je, čo si predstavíme pod pojmom „zmizol“. Zmizol z pohľadu politického? Asi áno. V Bratislave som minimálne, politicky sa neangažujem. Pokiaľ vyložene nie je požiadavka, aby som sa k niečomu vyjadril, tak sa nesnažím politiku aktívne komentovať. Takže z pohľadu politiky som zmizol.

Keď si otvoríte môj Facebook alebo Instagram a pozriete sa na moje príspevky, vidíte, že aktívne pracujem. Dobrý anjel, či už na Slovensku alebo v Česku, je úžasná charita, ktorá výborne napreduje, ale potrebuje pomoc a strategický rozvoj. Napísal som knihu, teraz pripravujem druhú. A už rok a pol pracujem na nesmierne náročnom projekte pomoci Rómom.

Keď to zúžim na váš odchod z politiky, aké to pre vás bolo? Čo to bolo za obdobie – alebo možno je?

Boli to dva momenty. Jeden bol odchod alebo moje rozhodnutie

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Andrej Kiska

Duševné zdravie

Rozhovory

Slovensko, Zdravie

Teraz najčítanejšie