Denník N

Newsfilter: Európa reaguje na vraždu z Teplárne. Doma sa niektorí tvária, že nič meniť netreba

Foto N - Tomáš Hrivňák
Foto N – Tomáš Hrivňák

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Správy vybrala a komentovala Jana Shemesh

 

1. Z Európskeho parlamentu sa prídu pozrieť, čo sa stalo v Teplárni

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) z Monitorovacej skupiny pre demokraciu, právny štát a základné práva (DRFMG) sa dnes dohodli, že vycestujú na Slovensko v reakcii na nenávistné vraždy dvoch mladých ľudí z LGBTI+ komunity v Bratislave. Informoval o tom slovenský europoslanec Vladimír Bilčík (Spolu)

Zástupcovia a zástupkyne tejto skupiny na Slovensku už boli aj v súvislosti s vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Podľa Bilčíka by sa chceli oboznámiť s tým, čo viedlo k vražde, aký je jej kontext, a chcú sa informovať, čo konkrétne slovenské orgány plánujú urobiť na ochranu LGBTI+ a ďalších zraniteľných menšín.

Rozhodnutie o misii na Slovensko prišlo len deň po tom, čo Európsky parlament prijal nezáväznú rezolúciu, v ktorej vyzval slovenskú vládu, aby dosiahla zmysluplný pokrok pri ochrane práv LGBTI+ ľudí.

Za hlasovalo 447 poslancov, 78 bolo proti a 45 sa zdržalo hlasovania.

Rezolúciu podporili piati naši europoslanci a jedna europoslankyňa- Vladimír Bilčík zo Spolu, poslanec za PS a podpredseda EP Michal Šimečka, jeho stranícki kolegovia Martin Hojsík a Michal Wiezik, bývalá poslankyňa za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová a poslanec SaS Eugen Jurzyca.

Proti boli Miroslav Radačovský (ex ĽSNS) a Milan Uhrík (Republika). Nehlasovali Miriam Lexmann a Ivan Štefanec z KDH, Peter Pollák z OĽaNO a zástupcovia Smeru Monika Beňová, Robert Hajšel a Miroslav Číž.

Lexmann, Štefanec a Pollák potom vydali samostatné vyhlásenie

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Igor Matovič

LGBTI+

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Útok na Zámockej

Komentáre

Teraz najčítanejšie