Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Matovič sľuboval, Hirman pracoval a poslanci poučovali klarinetistu o kultúre

Na snímke podpredseda vlády SR a minister financií SR Igor Matovič po mimoriadnom plenárnom zasadnutí Hospodárskej a sociálnej rady (HSR) - TASR
Na snímke podpredseda vlády SR a minister financií SR Igor Matovič po mimoriadnom plenárnom zasadnutí Hospodárskej a sociálnej rady (HSR) – TASR

1. Pomoc firmám prišla s Hirmanom. 2. Nová politická vojna. 3. Politici si vydýchli.

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Vyberte si z ponuky vozidiel v predajniach AUTOPOLIS Panónska, Bory alebo Račianska alebo kliknite na www.autopolis.sk


Správy vybral a komentoval Juraj Javorský

1. Pomoc firmám prišla s Hirmanom

Kto má rád vzácne vesmírne úkazy, ten nemusel čakať na utorkové čiastočné zatmenie Slnka, ale mohol už v pondelok sledovať slovenský úrad vlády. Zavládla tam taká mimoriadna nebeská harmónia medzi štátom, firmami, zamestnancami a samosprávami, aká tu možno ešte nikdy nebola.

Silou, ktorá spojila tieto inak protichodné záujmové skupiny, bola vládna pomoc firmám s drahými energiami. Teda takzvané stropovanie cien.

Od minulého piatka, keď sa nedokázali dohodnúť na celoeurópskom strope lídri EÚ, sa dalo čakať, že slovenská vláda príde s vlastným návrhom. Málokto by však čakal, že príde tak skoro a že bude prijatý s takým nadšením, aké ukázali reprezentanti odborov, zamestnávateľov a samospráv.

Tento všeobecný súhlas napovedá, že po množstve nepodarených pokusov štátu pomáhať firmám v krízach prišla konečne naozajstná pomoc.

Konečne pomoc. Jej princíp je jednoduchý – vláda určila cenové stropy pre elektrinu a plyn a firmám sľúbila, že keď budú náhodou nakupovať za vyššie ceny, než je strop, tak im väčšinu (80 percent) rozdielu zaplatí.

Teoreticky sa týka táto pomoc všetkých firiem, prakticky však ešte bude musieť vláda pripraviť samostatnú pomoc pre pár najväčších firemných spotrebiteľov energií a samostatnú pre zdravotníctvo. V oboch prípadoch bude musieť byť ešte vyššia.

Pomoc sa bude dať čerpať už od tejto jesene až do konca marca budúceho roka s prísľubom, že neskôr sa uvidí, čo bude ďalej.

Matovič sľubuje, Hirman maká. Zrejme nie je náhoda, že kvalitný návrh na vládu priniesol nový minister hospodárstva Karel Hirman. Na tlačovke na úrade vlády to však skôr vyzeralo tak, že ho premiérovi Hegerovi vnukol Igor Matovič. Napríklad aj vtedy, keď si Matovič voči Hirmanovi neodpustil jednu svoju typickú podpásovku: Keď

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Komentáre

Teraz najčítanejšie