Denník N

Vývoj bojov (242. deň): Rusi skúšajú špinavý trik so špinavou bombou

Ukrajinský tank v uliciach Bachmutu, o ktorý sa vedú momentálne najťažšie boje. Foto - Ukrajinská armáda
Ukrajinský tank v uliciach Bachmutu, o ktorý sa vedú momentálne najťažšie boje. Foto – Ukrajinská armáda

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Vývoj bojov môžete odteraz aj počúvať. Audioverzia je dostupná pre predplatiteľov na webe alebo v aplikácii Denník N. Zverejňujeme ju vždy s novým vydaním seriálu.

  • Čo je špinavá bomba a kto by mal motív použiť ju.
  • Čo sa dá dozvedieť z jedného videa padajúceho ruského lietadla. 
  • Pri Bachmute Rusov mierne zatlačili späť.
  • Pri Chersone sa čaká na rozuzlenie.
  • Mapa dňa – kde v sobotu útočili ruské rakety, situácia pri Bachmute.
  • Videá dňa – pád ruského lietadla z pohľadu pilota; ukrajinský tank a pechota koordinovane útočia proti ruskému zákopu; ukrajinský útok prekazí ruské delostrelectvo; zatiaľ najakčnejšia scéna z bojiska – ruská kolóna sa vyrúti v ústrety ukrajinskému tanku.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za nedeľu 23. októbra. Aktuálny stav na niektorých miestach už môže byť iný.

Čo je špinavá bomba a kto by mal motív použiť ju. Podozrenie, že Rusko pripravuje ďalšiu zákernosť ospravedlňujúcu jeho nový zločin, sa po víkende o čosi zvýšilo. Ruský minister obrany Sergej Šojgu mimoriadne obvolal zopár svojich náprotivkov v Európe (amerického, britského, francúzskeho a tureckého ministra), aby ich informoval, že Ukrajina je pripravená odpáliť takzvanú špinavú bombu a následne zhodiť zodpovednosť za jej použitie na Kremeľ.

Každé takéto tvrdenie kohokoľvek z Putinovho okruhu treba uviesť základným faktom: Rusko neustále a bez výnimky klame. Ak chce pozorovateľ zistiť, aká je pravda, stačí si vypočuť Putina, Lavrova, Šojgua a ďalších, ich výroky znegovať a je to.

Preto ak teraz Šojgu hovorí, že Ukrajinci chcú použiť špinavú bombu, oznamuje nám, že buď o tom uvažujú Rusi, aby získali zámienku na použitie taktickej jadrovej zbrane, alebo zvažujú niečo podobne podlé.

Špinavá bomba pozostáva z

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

Hlavný editor publicistiky Denníka N Roman Pataj a reportéri Vladimír Šnídl a Tomáš Vasilko v seriáli kriticky zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách na Ukrajine z informácií rôznych ministerstiev obrany a nezávislých analytikov. Na konci článku vždy pridáva jú prehľad potvrdených strát či videá dňa.

Komentáre

Teraz najčítanejšie