Denník N

Hej, vy tam v Smere, čo robíte? Polarizujeme, polarizujeme

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Zatiaľ čo na všetko odhodlaní pragmatici v Smere podchytávaním extrémov preferenčne rástli a zatieňovali inžinierov Uhríka a Kotlebu, vláda očisty sa prepracovala z ústavnej väčšiny k menšine.

Autor je bývalým poradcom predsedu vlády

Koniec júna 2017. Marianka. Do vrážd Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej zostáva ešte 8 mesiacov.

Premiér Robert Fico reční pred biskupmi a vraví im, že pre Slovensko neexistuje iná alternatíva, než byť súčasťou integračného jadra Európskej únie. Argumentuje, že pre Slovensko ako otvorenú, proexportne zameranú ekonomiku bude ďalšie prehlbovanie integrácie vrátane možného vytvorenia jadra znamenať skôr príležitosť ako ohrozenie.

Komu by to nezmenilo dušu?

Hoci ten istý Robert Fico má už za sebou úspešný vstup Slovenska do európskej menovej únie, svojou „jadrovou“ víziou nikoho nenadchne. Chýba mu totiž dôveryhodnosť. Jadro Európskej únie predsa znamená aj právny štát, a ten sa na Slovensku nikdy nerozvinul do plnohodnotnej podoby vrátane funkčných a nezávislých orgánov činných v trestnom konaní. Darmo premiér Fico láka občanov do epicentra Európy, každodenná slovenská próza je o chamtivosti, korupcii, zneužívaní moci, beztrestnosti a privilégiách oligarchie.

Fico na čele výkonnej moci tak pokračuje v diele svojich predchodcov. Vladimíra Mečiara, ktorý krvavé jatky morálky začal svojou divokou privatizáciou, a Mikulášovi Dzurindovi, ktorý tie krvavé striekance len zatrel vápnom. Napriek tomu sa krajina civilizačne prešmykla na Západ, z čoho si kleptokracia urobila zas záver, že európska integrácia môže koexistovať s korupciou a tunelovaním verejného majetku. Takže ani Robertovi Fico neprišlo v roku 2017 divné vytýčiť víziu európskeho jadra.

Lenže privatizácia zatuchnutého majetku, čo zostal po socializme, je len slabým odvarom oproti tomu, čo kleptokratickej oligarchii ponúkajú voňavé eurofondy. Do motora rozkladu právneho štátu sa tak od vstupu Slovenska do EÚ lejú hektolitre nového paliva a tejto rozsiahlej demoralizácii spoločnosti dáva politické krytie Robert Fico. Komu by to nezmenilo dušu?

 Už iba extrém

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Smer

Komentáre

Teraz najčítanejšie