Denník N

Bolo zostrelenie ruského lietadla Tureckom protiprávne?

Ak aj ruské Su-24 narušilo vzdušný priestor Turecka, trvalo to tak krátko, že zostrelenie nebolo primeranou reakciou.

Autor prednáša medzinárodné právo na Univerzite v Exeteri
Pôvodná verzia textu vyšla v anglickom jazyku
na medzinárodnoprávnom blogu EJIL: Talk!

Po teroristických útokoch v Paríži sa veľa hovorilo o zlepšení vzťahov medzi Ruskom a Západom. Po utorňajšom incidente medzi ruským a tureckým letectvom však hrozí, že sa tento pokrok zvráti.

Hoci podrobnosti sú – a pravdepodobne aj zostanú – nejasné, základné fakty poznáme: turecká armáda ráno 24. novembra v blízkosti turecko-sýrskych hraníc zostrelila ruské bojové lietadlo. Ak sa pozrieme na tento incident z pohľadu medzinárodného práva, na základe známych skutočností sa zdá, že na otázku z titulku najskôr treba odpovedať kladne.

Stíhací bombardér Su-24 sa podieľal na vojenskej ofenzíve, ktorú vedie ruská armáda so súhlasom sýrskej vlády proti ozbrojeným skupinám na sýrskom území vrátane neslávne známeho Islamského štátu.

Prirodzene, jadrom sporu je otázka, či lietadlo narušilo turecký vzdušný priestor. Turecký premiér Ahmet Davutoğlu dôrazne vyhlásil, že sa tak stalo; ruský prezident Vladimir Putin to porovnateľne tvrdými slovami poprel. Nemenovaný americký predstaviteľ údajne povedal, že „ruské narušenie tureckého vzdušného priestoru trvalo niekoľko sekúnd“. O niečo neskôr zverejnený turecký list adresovaný predsedovi Bezpečnostnej rady OSN tvrdil, že narušenie trvalo 17 sekúnd.

Ak je ruská verzia príbehu správna, právna analýza v zmysle medzinárodného práva je pomerne jednoznačná. Zostrelenie vojenského lietadla iného štátu je považované za použitie sily proti poškodenému štátu. Obe uznávané výnimky zo všeobecného zákazu použitia sily ustanoveného Chartou OSN, ktorými sú použitie sily v sebaobrane alebo so súhlasom Bezpečnostnej rady OSN, by sme v tomto prípade mohli vylúčiť a zostrelenie lietadla by teda bolo protiprávne.

No čo ak by malo pravdu Turecko a ruské lietadlo naozaj narušilo turecký vzdušný priestor?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Vojna v Sýrii

Teraz najčítanejšie