Denník N

Vývoj bojov (244. deň): Podarilo sa zistiť, kto sú, čo robia a ako vyzerajú ľudia, ktorí posielajú rakety na ukrajinských civilistov

Loď ruského námorníctva vypustila riadenú strelu Kalibr s dlhým doletom v auguste 2016. Foto - TASR/AP
Loď ruského námorníctva vypustila riadenú strelu Kalibr s dlhým doletom v auguste 2016. Foto – TASR/AP

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Vývoj bojov môžete odteraz aj počúvať. Audioverzia je dostupná pre predplatiteľov na webe alebo v aplikácii Denník N. Zverejňujeme ju vždy s novým vydaním seriálu.

  • Zabijak s hipsterskou bradou.
  • Bachmut – momentálne najhoršie miesto na Zemi.
  • Postup pri Svatove pomaly pokračuje.
  • Cherson je stále nejasný.
  • Oficiálne ruské médiá a ich „novinári“ sú spolupáchateľmi tejto vojny.
  • Mapy dňa – Svatove a Cherson.
  • Videá dňa – práca medika v prvej línii pod nepriateľskou paľbou; kolóna ukrajinských Humvee niekde pri fronte; dramatický prejazd dedinou pod paľbou; zlý osud fínskych obrnencov v ukrajinských službách.
  • Oprava nepresnej informácie o modernizácii T-62.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za utorok 25. októbra. Aktuálny stav na niektorých miestach už môže byť iný.

Zabijak s hipsterskou bradou. Keď Christo Grozev z Bellingcatu pred mesiacmi prvýkrát konfrontoval jedného z programátorov ruských riadených striel, opýtal sa ho, ako sa mu v noci spí po tom, čo robí.

„Buďte profesionál, dávajte profesionálne otázky,“ odvrkol mu. Tak sa ho opýtal, prečo zabíjajú toľkých civilistov. „Dobre viete, že na to nemôžem odpovedať,“ napísal.

„Zdalo sa, že je zo všetkých najmilší. Chlapík, ktorý tvítoval o najnovších hollywoodskych filmoch, organizoval módne večierky, mal hipsterskú bradu a počúval cool hudbu. Ale očividne považoval zabíjanie ľudí za svoju každodennú prácu,“ opisoval Grozev.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

Hlavný editor publicistiky Denníka N Roman Pataj a reportéri Vladimír Šnídl a Tomáš Vasilko v seriáli kriticky zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách na Ukrajine z informácií rôznych ministerstiev obrany a nezávislých analytikov. Na konci článku vždy pridáva jú prehľad potvrdených strát či videá dňa.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie