Denník N

Svetový newsfilter: Ukrajinci predpovedajú tri scenáre najťažšej zimy v modernej histórii krajiny

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

posledné týždne ruských cynických útokov na ukrajinské mestá, ktoré zabíjajú civilistov, oberajú ich o elektrinu, teplo či vodu, ukazujú, že Ukrajinu čaká najťažšia zima v jej moderných dejinách.

Začala sa štvrtá fáza totálnej vojny, ktorá trvá už osem mesiacov. V tej prvej šlo o neúspešný pokus o blitzkrieg, v druhej o relatívne úspešný postup ruskej armády, v tretej o prevzatie iniciatívy z ukrajinskej strany a postupné oslobodzovanie obsadených miest.


Európa: Aká bude ukrajinská zima?

Putinova najnovšia snaha ničiť Ukrajinu a zároveň prinútiť Kyjiv k ústupkom bude ťažkou skúškou nielen pre Ukrajinu, ale aj pre jej spojencov – najmä Európu, ktorá sa nebude chcieť vzdať svojho komfortu.

Ukrajinský server NV oslovil piatich expertov z rôznych oblastí (vojenského a energetického experta, politológa i ekonóma), aby sa pokúsili predpovedať, ako táto zima nakoniec dopadne.

Vyšli mu z toho tri najpravdepodobnejšie scenáre. Odhadujú, že zima bude skutočne náročnou výzvou, no aj to, že medzi Ukrajincami stále prevažuje silný optimizmus a veľké očakávania od ukrajinskej armády. Pokiaľ ju aj naďalej budú výrazne podporovať západní spojenci.

Scenár 1: Prvý scenár je najnegatívnejší a ráta so

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Čína a Taiwan

Donald Trump

Svetový newsfilter

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie