Denník N

Vývoj bojov (246. deň): Zima sa blíži. Putin chce nechať Ukrajinu zmrznúť, ale mráz môže poraziť jeho

Zničená a opustená ruská tanková kolóna na začiatku invázie na Ukrajinu. Foto - Ukrajinská armáda
Zničená a opustená ruská tanková kolóna na začiatku invázie na Ukrajinu. Foto – Ukrajinská armáda

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Vývoj bojov môžete odteraz aj počúvať. Audioverzia je dostupná pre predplatiteľov na webe alebo v aplikácii Denník N. Zverejňujeme ju vždy s novým vydaním seriálu.

  • Aké riziká čakajú počas zimy na ukrajinskú armádu a čo vraví v jej prospech podľa austrálskeho generála.
  • Ruské zdroje hlásia dôležitú zmenu pri Svatove.
  • Generál Blato naznačuje, čo dokáže.
  • Ruský pontónový most pred zhimarsovaním nezachránilo ani požehnanie kňaza.
  • Čo nové na hranici s Bieloruskom – Ukrajinci pripustili možnosť útoku, ale nie je akútna.
  • Rusi pochopili, že sa môžu už len zakopať.
  • Mapy dňa – Svatove; pohyby armády v Bielorusku; mapa zničených ukrajinských rozvodných staníc.
  • Graf dňa – o vzťahu medzi demokraciou a diktatúrami.
  • Videá dňa – začiatok rasputice; Tomáš Forró bol s Gruzínskou légiou počas netradičného útoku; pontónový most počas požehnania a niekoľko mesiacov po ňom; bieloruskí vojaci pašujú ľudí na Západ.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za štvrtok 27. októbra. Aktuálny stav na niektorých miestach už môže byť iný.

Aké riziká čakajú počas zimy na ukrajinskú armádu a čo vraví v jej prospech podľa austrálskeho generála. V dnešnom diele sa podrobnejšie pozrieme na možnosti Rusov a Ukrajincov počas zimy. Jedni aj druhí majú svoj plán, ako ju využiť vo svoj prospech. Rusi sa ju budú snažiť prežiť, Ukrajinci ovládnuť.

Rozhodujúcim faktorom budú počasie a rýchlosť, akou každá zo strán dokáže nasadzovať posily, respektíve akou dokáže ničiť nepriateľove jednotky.

Začneme počasím. Počas druhej svetovej vojny sa všetky veľké ofenzívy začínali v lete alebo v zime. Zvlášť Červená armáda útočila v zimných mesiacoch rada. Poskytujú totiž výhodu zamrznutej pôdy, ktorá unesie aj ťažkú techniku, a útočiaca strana nie je odkázaná iba na veľmi riedku sieť spevnených ciest. Zamrznuté ukrajinské pláne sú vhodným miestom na manévrové boje, pokusy o obídenie či obkľúčenie protivníka. Nevýhodou zimy je však oveľa kratší slnečný svit. Za tmy sa operácie zväčša obmedzujú na útoky menších jednotiek alebo ostreľovanie.

Zo známych správ a signálov z bojiska sa dajú odhadnúť

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

Hlavný editor publicistiky Denníka N Roman Pataj a reportéri Vladimír Šnídl a Tomáš Vasilko v seriáli kriticky zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách na Ukrajine z informácií rôznych ministerstiev obrany a nezávislých analytikov. Na konci článku vždy pridáva jú prehľad potvrdených strát či videá dňa.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie