Denník N

Riaditeľ NP Poloniny: Zastavili sme ťažbu v najkrajšej doline a staviame cyklotrasu Poloniny trail

Nová Sedlica, východisko na túry na hrebeň Polonín a slovensko – ukrajinsko – poľské trojmedzie Kremenec. Foto – Soňa Mäkká
Nová Sedlica, východisko na túry na hrebeň Polonín a slovensko – ukrajinsko – poľské trojmedzie Kremenec. Foto – Soňa Mäkká

V Národnom parku Poloniny zastavili ťažbu v populárnej doline Zbojského potoka. Ťažiskom cestovného ruchu má byť cykloturistika, stavia sa stokilometrový okruh Poloniny trail.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Miroslav Buraľ je čerstvo vymenovaný riaditeľ Správy Národného parku Poloniny. Správa parku ihneď po spustení reformy a prevzatí štátnych lesných pozemkov zastavila kritizovanú ťažbu v populárnej doline Zbojského potoka, ktorá sa považuje za najkrajšiu dolinu národného parku. Štátni lesníci tu však ťažili, hoci legálne, do poslednej chvíle.

„Keď už bolo známe, že pozemky prejdú pod nás, štátne lesy sa snažili, i keď zákonným spôsobom, vyťažiť, čo sa dalo. My tam hospodáriť nemienime. Väčšina tejto doliny prejde do zóny A,“ hovorí Buraľ.

Ťažbu presunuli do iných častí národného parku, mimo turistických a cyklistických trás, a rúbať budú len mladé stromy. Národný park už začal s predajom palivového dreva miestnym obyvateľom, prioritne do obcí, kde nie je zavedený plyn.

V rozhovore sa dočítate:

  • ako sa v regióne využije 8 miliónov eur z plánu obnovy, ktoré majú smerovať do podpory cestovného ruchu,
  • na čo sa budú využívať nehnuteľnosti, ktoré prevzal národný park po Lesopoľnohospodárskom majetku Ulič,
  • ktoré sú najlepšie ciele na turistiku a kam treba ísť pozorovať nočnú oblohu.

Akú najdôležitejšiu vec aktuálne riešite v národnom parku?

Pre nás je momentálne prioritou zonácia národného parku. K 1. aprílu do našej správy neprešli štátne lesné pozemky práve preto, lebo ju nemáme.

Aký pomer majú v národnom parku štátne a neštátne pozemky?

Národný park má približne 30-tisíc hektárov vlastného územia, bez ochranného pásma. Z toho je 50 percent v štátnom vlastníctve. V rámci reformy pod nás prešli pozemky v 4. a 5. stupni ochrany plus tie v 3. stupni, ktoré do nich zasahovali. V prípade nášho parku ide o asi 8-tisíc hektárov. Keď budeme mať zonáciu a budeme spravovať všetky štátne pozemky, bude to 16-tisíc hektárov.

V akom štádiu je príprava zonácie?

Textovú časť máme hotovú, najviac práce je s prílohami, najmä mapovými. Snažíme sa to stihnúť čo najskôr.

Zákon o ochrane prírody aj envirostratégia hovoria, že národné parky majú mať aspoň 50 percent územia bez zásahov človeka. Dosiahnete to?

Reálne to vzhľadom na stav ekosystémov a spoločenstiev bude

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Lesy SR

Ochrana prírody

Príroda

Rozhovory

Turistika a outdoor

Slovensko

Teraz najčítanejšie