Denník N

Procházka má v prvej desiatke kandidátky Siete päť žien (+video)

Simona Petrík ešte ako členka strany Sieť. Foto - TASR
Simona Petrík ešte ako členka strany Sieť. Foto – TASR

Aktualizované 15.00 – Na čele kandidátky Siete nie je žiadne prekvapenie, stranu do volieb povedie Procházka s Andrejom Hrnčiarom, Katarínou Macháčkovou a Miroslavom Beblavým.

Hneď päť žien umiestnil predseda Siete Radoslav Procházka do čela kandidátky strany Sieť pre marcové parlamentné voľby. Jeho návrh dnes v Bratislave schválilo predsedníctvo strany.

Okrem Macháčkovej bude z prvej desiatky kandidovať prodekanka Fakulty medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity Katarína Cséfalvayová, zakladateľka Platformy žien Slovenska Simona Petrík, bývalá kandidátka strany na košickú primátorku Alena Bašistová a ich expertka na školstvo Zuzana Zimenová.

„Polovičný podiel žien na miestach v prvej desiatke nie je náhoda, ale prejavom záujmu Siete dať výraznú príležitosť ženám so silnou odbornou aj životnou skúsenosťou,“ povedal Procházka.

Video: Procházka: Je čas na silnú pravicovú stranu
autor: Martina Pažitková

Celú kandidátku nezverejnili

Okrem piatich žien budú na popredných miestach ešte podpredsedovia Miroslav Beblavý, Andrej Hrnčiar a Eduard Adamčík a zakladateľ oravských záchranárov Igor Janckulík.

Z predsedníctva strany sa do prvej desiatky nedostal napríklad exminister obrany a zároveň bývalý člen SDKÚ Martin Fedor či regionálni predstavitelia Siete – žilinský líder strany Martin Kapitulík, politológ Martin Ďurišin či nitriansky krajský predseda Tomáš Stoklasa.

Sieť kompletnú kandidátku dnes nezverejnila, podľa Procházku všetkých 150 mien ukážu až po tom, čo ju predložia do parlamentu. Na ďalších miestach by sa však mali objaviť napríklad odborník na zahraničné vzťahy Vladimír Bilčík, riaditeľka základnej školy v Spišskom Bystrom Júlia Čurillová, zdravotná sestra z Banskej Bystrice Renáta Popundová, starosta Vajnor Ján Mrva či evanjelický kazateľ Bohdan Hroboň.

Procházka: Je čas na jednu stranu

Procházka na brífingu niekoľkokrát zopakoval, že je čas na vytvorenie jednej silnej pravicovej strany.

„Mali by sme si aj napravo od stredu dopriať to, čo Smer dokázal naľavo od stredu, vytvorenie jednej silnej strany, ktorá by zastupovala strednú triedu, čiže tú pracovitú časť Slovenska, na ktorú súčasná vláda kašle.“

Predseda Siete tvrdí, že keď takáto strana môže existovať v Nemecku či Španielsku, môže aj u nás. „Nie je na tom nič zvláštne, z histórie poznáme takéto príklady – napríklad Demokratickú stranu.“

Prvých desať ľudí na kandidátke Siete

1. Radoslav Procházka

Predseda Siete, v minuloročných prezidentských voľbách skončil ako tretí. Pôvodne ústavný právnik do politiky vstúpil v roku 2010, keď sa na kandidátke KDH dostal do parlamentu.

2. Katarína Macháčková

Primátorka Prievidze, vo funkcii od roku 2010, keď kandidovala ako nezávislá. O štyri roky ju zvolili opäť, tentoraz už ako členku Siete. Podpredsedníčka strany.

3. Andrej Hrnčiar

Primátor Martina, v minulosti herec miestneho Divadla SNP, neskôr jeho riaditeľ. V roku 2012 sa stal poslancom parlamentu, zvolili ho na kandidátke Mosta-Hídu. Po založení Siete sa vzdal mandátu.

4. Miroslav Beblavý

Súčasný poslanec parlamentu. Pracoval v inštitútoch SGI a INEKO, za druhej Dzurindovej vlády štátny tajomník na ministerstve práce. V roku 2010 ho zvolili do parlamentu za SDKÚ, v decembri 2013 stranu opustil a neskôr prešiel do Siete.

5. Katarína Cséfalvayová

Prodekanka Fakulty medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity, predtým pracovala v slovenskom Peugeote. Je podpredsedníčka Siete a zakladajúcou členkou strany.

6. Eduard Adamčík

Košický krajský predseda Siete a podpredseda strany. Bývalý riaditeľ daňového úradu, neskôr riaditeľ ekonomiky v košickom dopravnom podniku a šéf Východoslovenského ústavu srdcovo-cievnych chorôb. Bol členom KDH.

7. Simona Petrík

Zakladala dve ženské organizácie, podniká v oblasti vzdelávania. Riadi tri pobočky jazykovej školy Anglická škola na Slovensku, v Sieti sa má venovať rodine a ženám.

8. Igor Janckulík

Poslanec Žilinského samosprávneho kraja za Sieť, majiteľ predajní s elektrom a záhradnou technikou v Námestove. Zakladal občianske združenie Oravský záchranný systém.

9. Alena Bašistová

Kandidovala na primátorku Košíc, krátko pred komunálnymi voľbami v roku 2014 ju Sieť stiahla a podporila Rudolfa Bauera. Do roku 2014 pracovala na ministerstve práce.

10. Zuzana Zimenová

Analytička združenia Nové školstvo, v minulosti redaktorka literárnej redakcie Slovenského rozhlasu a učiteľka na bilingválnej základnej škole.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Voľby 2016

Slovensko

Teraz najčítanejšie