Denník N

Lekárka: Pacienti s HIV si veľmi strážia svoje tajomstvo

Červená stužka je symbolom solidarity s ľuďmi nakazenými HIV alebo postihnutými chorobou AIDS. Foto - TASR
Červená stužka je symbolom solidarity s ľuďmi nakazenými HIV alebo postihnutými chorobou AIDS. Foto – TASR

Vo svojich pacientoch, ktorí sú HIV pozitívni, sa snaží budovať pocit, že nepatria na okraj spoločnosti a že si zaslúžia úctu a citlivý prístup ako všetci ostatní.

HIV pacienti dnes môžu viesť plnohodnotný život, v pracovnej i sociálnej oblasti, vraví MUDr. Mária Vachalíková, vedúca lekárka Centra pre liečbu HIV/AIDS pri infekčnom oddelení banskobystrickej fakultnej nemocnice.

Ako sa žije človeku s HIV?

Vidím tu dva základné aspekty. Po prvé, ako spoločnosť vníma ľudí s AIDS, a potom zdravotné hľadisko.

Čo sa týka spoločenského vnímania, napriek tomu, že žijeme v 21. storočí, ľudia s HIV infekciou to majú veľmi ťažké. Spoločnosť ich vo väčšine prípadov odsúdi a vylúči z kolektívu, ak sa o ich chorobe dozvie.

Preto si pacienti veľmi strážia svoje tajomstvo. Je pre nich komplikované zdôveriť sa. Aj medzi zdravotníckymi pracovníkmi sa neraz stretnú s odmietavým postojom.

Veľmi by som si priala, aby sa zmenil postoj spoločnosti. Vo svojich pacientoch sa snažím budovať pocit, že sú pacienti ako všetci ostatní, že je to choroba ako každá iná. Že v žiadnom prípade nepatria na okraj spoločnosti a že si zaslúžia úctu a citlivý prístup ako každý človek v našej spoločnosti.

Ako sú na tom HIV pacienti zo zdravotného hľadiska?

Ak pacient pravidelne užíva liečbu, je prakticky bez akýchkoľvek ťažkostí. Môže žiť plnohodnotný život, v pracovnej i sociálnej oblasti. Má jediné obmedzenie – mal by dodržiavať chránený sexuálny styk.

V prípade krvavého poranenia, napríklad pri autohavárii, je povinný informovať zdravotníckych pracovníkov záchrannej služby.

Čo si myslíte o nedávnom „coming-oute“ herca Charlieho Sheena?

Každý človek by sa mal správať zodpovedne. Sheen sa nesprával zodpovedne k sebe ani k svojmu okoliu. 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie