Denník N

Inflácia zastavila PiS. Vo voľbách v Poľsku by podľa prieskumov vyhrala opozícia

Najsilnejší opozičný blok Občiansku koalíciu vedie bývalý premiér a expredseda Európskej rady Donald Tusk, ktorý vo februári 2020 navštívil Slovensko. Foto - TASR/AP
Najsilnejší opozičný blok Občiansku koalíciu vedie bývalý premiér a expredseda Európskej rady Donald Tusk, ktorý vo februári 2020 navštívil Slovensko. Foto – TASR/AP

Parlamentné voľby v Poľsku sa budú konať presne o rok a opozícia zrejme pôjde vo dvoch veľkých blokoch.

Už to nie je náhoda, ale začiatok trvalého trendu. V Poľsku už druhý prieskum podpory politických strán dáva opozičnej Občianskej koalícii (KO) prvé miesto pred vládnucou stranou Právo a spravodlivosť (PiS). Naposledy bol takýto prieskum v júli, ale vtedy sa nepovažoval za reprezentatívny.

Navyše celková podpora štyroch strán demokratickej opozície je už niekoľko mesiacov väčšia ako podpora PiS a Konfederácie dohromady. Prognózy rozdelenia kresiel tiež poukazujú na väčšiu výhodu pre opozíciu pri zostavovaní novej vlády.

Parlamentné voľby v Poľsku sa budú konať presne o rok a opozícia zrejme pôjde vo dvoch veľkých blokoch, hoci prebiehajú aj rozhovory o jednej spoločnej kandidátke.

Občianska koalícia pred PiS

Podľa októbrového prieskumu verejnej mienky spoločnosti Kantar Public by Občiansku koalíciu (KO) volilo 31 percent opýtaných, čo je v porovnaní so septembrom nárast o 4 percentuálne body. PiS by volilo 28 percent, čo je o 1 percento menej ako pred mesiacom.

Občiansku koalíciu vytvára Občianska platforma bývalého premiéra Donalda Tuska spolu s niekoľkými menšími skupinami, ktoré však majú v koalícii minimálny význam. Súčasťou Občianskej koalície je okrem iného liberálna strana Nowoczesna (Moderná), ktorá v rokoch 2015 až2019 fungovala v sejme nezávisle.

Druhou zaujímavou skupinkou sú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Kaczynského Poľsko

Svet

Teraz najčítanejšie